Praha - Průběžně financovaný důchodový systém lze řídit pomocí tří základních parametrů: výší důchodového pojištění, výší vyplácených důchodů a věkovou hranicí rozdělující dospělou populaci na ty, kteří do systému platí, a ty, kteří z něj čerpají. Tvrdí to ekonom David Marek s tím, že krize teprve nastane.
S pojištěním podle Marka pohneme těžko. "S ohledem na konkurenceschopnost by bylo naopak vhodné sociální pojistné snížit. Snižovat důchody v relaci ke mzdám také není žádoucí. Náhradový poměr průměrného důchodu a průměrné mzdy letos kvůli růstu mezd nejspíše klesne na 41 procent, nejnižší hodnotu od roku 1989. Životní úroveň penzistů není bůhvíjaká a při dalším poklesu by se začaly množit případy chudoby," obává se.
Zbývá tedy poslední parametr, a sice věková hranice. "Při jejím nastavení je třeba se ohlížet na zdravotní hlediska. Století staříci křepce vylézají z okna a utíkají leda v knížce, natož aby pracovali u pásu. Ale jsou tu i finanční parametry systému. Loni v něm chybělo zhruba 34 miliard korun, což jasně ukazuje, že finančně vyrovnaný systém si žádá pozdější odchod do penze," píše na serveru E15.
Podle ekonoma ale bude hůř. "Do důchodu se hrnou silné poválečné ročníky a nároky na penzijní systém rychle porostou. A co teprve, až si o penzi řeknou Husákovy děti," podotkl.
Vládní komise podle něj přišla s elegantní řešením, alespoň na první pohled. "Věková hranice pro důchody by neměla růst donekonečna, jak je to nastaveno nyní, ale měla by být ukotvena tak, abychom v penzi spokojeně dožili poslední čtvrtinu života. Pokud bychom chtěli striktně dodržet tento požadavek, museli by muži chodit do penze dříve než ženy, protože dříve umírají. Ačkoli se snažíme o genderovou spravedlnost v mnoha oblastech, zrovna tato představa je asi těžko průchodná. Řešením bude kompromis, tedy „bezpohlavní" průměr, jinými slovy gentlemanské gesto několika obětovaných let života," tvrdí.
Navázání hranice důchodového věku na celkovou délku života podle ekonoma připraví důchodový systém na stárnutí populace. Ne ale na její úbytek. "Buď tedy budeme spoléhat na imigraci, nebo budeme chodit do penze stále později. Třetí cesta není, leda tak provést osobní penzijní reformu a naspořit si na penzi nikoli jen počtem odpracovaných let, ale vlastními penězi," dodal.
Témata: důchody
Související
14. listopadu 2024 14:38
11. listopadu 2024 16:49
11. listopadu 2024 2:15
9. listopadu 2024 16:00
8. listopadu 2024 14:23
8. listopadu 2024 13:24