Brno - V Česku se množí případy, kdy byl lidem doprovázeným asistenčním psem odepřen vstup do některých budov nebo do MHD. Ombudsmanka Anna Šabatová proto navrhne vládě přijetí zákona, který bude upravovat práva zdravotně postižených lidí.
Mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková uvedla, že v ČR neexistuje zákonná úprava, která by práva lidí doprovázených asistenčním psem vymezovala. Může tak nastat situace, kdy řidič autobusu nepustí do vozu zdravotně postiženého, protože jeho asistenční pes nemá náhubek.
"Psi se speciálním výcvikem slouží jako kompenzace určitého hendikepu. Takto vycvičený pes je chápán jako nepostradatelná součást osoby se zdravotním postižením. Umožňuje jí uplatňovat právo na volný pohyb a samostatnost," uvedla Hrazdílková.
Zákon by měl vymezit veřejně přístupné prostory, do kterých mají lidé v doprovodu speciálně vycvičených psů přístup. Jde například o budovy úřadů, soudů, bank, kulturních zařízení nebo o prostředky hromadné dopravy.
"Tímto svobodným přístupem se také rozumí, že za doprovod psa není vyžadován žádný poplatek ani není svazován dalšími pravidly, jako je například náhubek," uvedla mluvčí.
Druhou oblastí, která by měla být v zákoně zakotvena, je specifikace výcviku psů. Český právní řád totiž dosud neupravuje status ani podmínky výcviku psů určených pro doprovod lidí se zdravotním postižením.
Témata: Anna Šabatová, zdravotně postižení , psi
Související
4. ledna 2021 20:01
21. července 2020 14:02
3. května 2020 17:48
20. února 2020 15:08
19. února 2020 13:19
18. února 2020 17:27