Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bulharský prezident přiletěl do Prahy. Setkal se Zemanem

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Na doudenní návštěvu ČR dnes přicestoval bulharský prezident Rosen Plevneliev. Na Hradě se setkal s prezidentem Milošem Zemanem, řešila se především uprchlická krize.

Plevneliev byl na Pražském hradě přivítán s vojenskými poctami hodinu před polednem. Poté se Zemanem mluvil v soukromí a následovalo jednání národních delegací.

Zeman po setkání řekl, že si váží toho, že Bulharsko opevňuje svoje hranice s Tureckem. "Shodli jsme se, že by bylo vhodné, aby Česká republika v této souvislosti pomohla vysláním policistů, tak jako už učinila v případě Makedonie," uvedl prezident ČR.

Zeman také vyjádřil názor, že Bulharsko by se mělo odměnou za svůj přístup ke kontrole hranic s Tureckem, které jsou zároveň hranicemi Evropské unie, stát členem schengenského prostoru.

Plevneliev poznamenal, že postup v migrační krizi musí být v součinnosti s Tureckem či severoafrickými státy. Zdůraznil, že by Evropská unie měla s těmito zeměmi zajistit takové dohody, aby do Evropy nekontrolovaně neproudily miliony uprchlíků.

Tématem jednání podle obou politiků byly i vzájemné obchodní vztahy. Narušuje je spor mezi českými energetickými firmami ČEZ a Energo-Pro s Bulharskem. Společnost ČEZ například loni v květnu dostala od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. 

V červenci ČEZ zahájil proti Bulharsku mezinárodní investiční arbitráž. Požaduje řádově stovky milionů eur. Plevneljev slíbil, že bude u bulharských úřadů intervenovat.

Bulharský prezident dále vyzdvihl krásy Bulharska a řekl, že věří, že do země přijede ještě více českých turistů.

Témata:  Miloš Zeman uprchlíci Bulharsko Rosen Plevneliev

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.