Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Bulharska odletěl z Česka. Jednal o migraci a Turecku

Jan Hamáček /ČSSD/
Jan Hamáček /ČSSD/
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Bulharský prezident Rosen Plevneliev dnes zakončil svou návštěvu Česka. Sešel se s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD), mluvili spolu o aktuální situaci v Evropské unii. Hamáček to řekl po jednání ČTK.

Schůzka podle něj trvala necelou hodinu. Projednali migrační krizi i situaci na východě Evropy. "Mluvili jsme také o summitu NATO, co to znamená pro jednotlivé členské státy. Jak Bulharsko, tak Česko navyšují výdaje na obranu, v tom máme stejný pohled," řekl Hamáček.

Tématem byla i spolupráce s Tureckem po nezdařeném pokusu o puč a následných represích. "Shodli jsme se na tom, že drtivá většina těch výzev, o kterých jsme hovořili a kterým Evropa čelí, nemá národní, ale evropské řešení, čili vyšší míru spolupráce v Evropě," poznamenal.

Mluvili i o vyslání českých policistů na pomoc Bulharsku při kontrole hranic v souvislosti s migrací. Podle Hamáčka už Česko do země poslalo peníze, což Plevneliev přivítal. "Samozřejmě my jsme připraveni pomoci i materiálně, za předpokladu, že Bulharsko bude mít o takovou pomoc zájem. Z jednání jsem měl pocit, že bulharská strana situaci zvládá, její pohraniční kontroly fungují. Ale samozřejmě pokud by požadovali další pomoc, tak Česká republika je určitě připravena ji poskytnout," řekl.

Plevneliev svou návštěvu Česka zahájil v pondělí, kdy se setkal na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Večer pak jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Témata:  Jan Hamáček Bulharsko

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.