Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Jaderný bombardér B-1B poprvé přistál v Česku

Bombardér B-1B poprvé přistál v Česku
Bombardér B-1B poprvé přistál v Česku
Foto: YouTube

Ostrava - Poprvé v historii v České republice přistál americký strategický bombardér B-1B Lancer. Jedná se o nadzvukový bombardér pro jaderné útoky na území nepřítele, který tvoří páteř bombardovacího letectva USA. Unikátní stroj si můžete prohlédnout v rámci Dnů NATO v Ostravě, které se od středy otevřou široké veřejnosti.

Ohromný letoun bylo možné na obloze zahlédnout už ve středu 7. září, kdy při vojenském cvičení Ample Strike nad základnou v Náměsti nad Oslavou provedl bombardér takzvanou demonstraci síly. Tým návodčích navedl obří kolos na nízký průlet nad "nepřátelské" území. Manévr má protivníkovi ukázat sílu a odradit ho od dalšího útoku.

Při společných cvičeních bombardéry amerických vzdušných sil vzlétají z vojenského letiště v anglickém Fairfordu, v Česku ale normálně nepřistávají. To se nyní mění. Téměř devadesátitunový kolos zavítá na akci Dny NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Ohromný bombardér přistál krátce po druhé hodině, prohlédnout si ho ale budou lidé moci až po zahájení akce.

Nadzvukový bombardér B-1B Lancer vznikl jako reakce na potřebu mezikontinentálního nadzvukového bombardéru pro jaderné útoky. První sériový bombardér vzlétl v roce 1984. Jedná se o ohromný stroj s rozpětím 41,80 metrů a délkou 44,50 metrů.

Samotný stroj váží 86 183 kilogramů, jeho vzletová hmotnost je s 216 634 kilogramy mnohem větší. Stroj je schopen dosáhnout rychlosti až 1324 kilometrů v hodině. B-1B je první letadlo s technologií stealth, který bude na Dnech NATO k vidění.

Stroj má nastavitelnou geometrii křídel, díky čemuž dosáhne nadzvukové rychlosti s mnohem větší nosností, než tomu tak bylo u předchozí verze. Stroj byl původně vyráběn k jadernému úderu proti Sovětskému svazu.

Po skončení studené války bylo jeho využití přehodnoceno a byl zapojen do taktických misí s použitím konvenční výzbroje. Bombardér byl nasazen například při operacích Pouštní liška, Spojenecká síla a Trvalá svoboda.

Témata:  Dny NATO U.S. AIR FORCE bombardér B-1B

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.