Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jedovatá zápřednice řádí v Česku. Kteří pavouci vám mohou ublížit?

Pavouk, ilustrační foto
Pavouk, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Nejjedovatějšímu pavoukovi v Česku zápřednici jedovaté se v poslední době daří. Rozšiřuje území svého výskytu. V Doksech dokonce radnice vyzvala obyvatele k zabíjení nalezených exemplářů. Zápřednice ale není jediný pavouk, který může způsobit bolestivé zranění. Tohle jsou nejnebezpečnější z nich.

Zápřednice jedovatá

Její výskyt byl v Česku výjimečný. V posledních letech se ale opakují těžká zranění, která lidé utrpěli po střetu s tímto pavoukem. Výskyt byl hlášen ve středních Čechách, na Litoměřicku, Mostecku a naposledy Českolipsku.

Zápřednice dorůstá velikosti 1,5 cm. Žije ve vysokých travách, na jejichž vrcholcích smotává kokony. Do nich pak samice na konci léta klade vajíčka. V tu dobu bývá nejagresívnější. Její jed je nejsilnější ze všech pavouků v Česku. Není ale smrtelný. Způsobuje horečku, silnou bolest, pocity úzkosti a chvilkové ochrnutí místa kousnutí. Následky většinou odezní do 24 hodin.

Stepník moravský

Objeven na jižní Moravě a vědecky popsán byl až v roce 2008. Je jedním z nejvýrazněji zbarvených pavouků ve střední Evropě. Tělo samice má až 2 centimetry, samci jsou o něco menší. Mláďata po vylíhnutí jako první potravu sežerou svou matku.

Účinek jejich jedu zatím nebyl ověřen. Vzhledem k tomu, že je větší než jiné známé druhy stepníka středoevropského, je podle zoologů pravděpodobné, že má větší množství jedu. Kousnutí menších druhů způsobuje horečky, zrychlený tep, tlak v hlavě a zrudnutí kůže. Po dvou hodinách obvykle příznaky končí.

Vodouch stříbřitý

Jediný zástupce pavouků žijících ve vodě. Hnízdo si staví pod hladinou. Umí si stavět spletité sítě z vodních rostlin, v nichž schraňuje kyslík k dýchání. Dorůstá do velikosti 1,5 cm, samičky jsou o něco menší. Na rozdíl od Německa nebo Slovenska u nás není chráněný, ale vyskytuje se jen vzácně, protože je vázaný na čisté stojaté vody.

Jeho jed patří k nejsilnějším mezi českými pavouky, ale účinky na člověka jsou srovnatelné s bodnutím vosy nebo včely.

Pokoutník tmavý

Je nejběžnějším druhem pavouka v blízkosti člověka. Staví si husté sítě v koutech stodol nebo venkovských budov. Dorůstá velikosti 2 cm, ale typické jsou pro něj dlouhé silné nohy s rozpětím až 10 cm.

Jeho jed je slabý, ale kousnutí může být bolestivé. Jedem šetří, protože trvá dlouho, než ho obnoví. Když může, raději uteče.

Témata:  pavouci zvířata

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy