Praha - V Česku kromě rozdělování společnosti dochází také k rostoucímu odporu vůči Evropské unii. Podle Ivana Hodače za to mohou nejen sami politici, ale i média, která o Unii informovala málo pozitivně.
Předseda správní rady Aspen Institute Prague Ivan Hodač 12 let řídil Asociaci evropských výrobců automobilů a prestižní deník Financial Times ho tehdy zařadili mezi třicet nejvlivnějších lidí bruselské politiky. Nyní tvrdí, že Evropa ztratila důvěru občanů a každý se na ni dívá negativně
DOmnívá se, že především média měla Evropskou unii lidem „prodávat" méně negativně. Českému rozhlasu sdělil, že si ale nemyslí, že by měla informovat naopak jen pozitivně, ale vyrovnaně. Lidé by si také prý měli uvědomit, co pro ně EU dělá.
"Nezlobte se na mě, ale vás (média) nezajímají pozitivní věci. Vás zajímají negativní věci. A dokud nebudeme těm občanům říkat, co pro ně ta Evropská unie dělá, a dělá toho hodně, tak to bude opravdu špatně," vyšetl Hodač.
Pozitivní obraz EU ale mají prodávat i politici. "Mají to prodávat politici na úrovni členských států a nejenom politici. Není to jen na úrovni premiéra a vlády, ale také na krajích, okresech a tak dále. Podívejte se, kolik peněz jde dnes z EU na opravu sportovních hřišť a památek. A lidé si to neuvědomují a nikdo o tom nemluví," dodal.
Podotkl, že jednou z velkých výhod je volný pohyb osob v rámci Schengenu. "V žádném případě nemůžu souhlasit s tím, že bychom měli znovu hranice kolem členských zemí. Ale to, že si musíme chránit vnější hranice, to je jasné. A je to jedna z věcí, kde EU musí pomoct. To se nedá dělat na úrovni státu, ale na úrovni EU," tvrdí.
"Chránit vnější hranice by měla být zodpovědnost EU. To nemůžeme dělat my jako ČR. Jsme jediný stát spolu s Lucemburskem, který vůbec nemá vnější hranici," dodal.
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40