Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec kožešinovým farmám v Česku? Vědci posílají poslancům jasný vzkaz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Praha - Bouřlivá debata o chovu zvířat na kožešiny se znovu vyostřuje. Dvaačtyřicet předních biologů a veterinářů nyní, před prvním čtením návrhu zákona na ochranu zvířat proti týrání, adresovalo poslancům dopis. Žádají je, aby kožešinové farmy v Česku zakázali. Informují o tom dnešní lidové noviny.

Ročně zemře na českých kožešinových farmách na dvacet tisíc lišek a norků. I svůj krátký život žijí v otřesných podmínkách. Po tlapách podobných těm psím se pohybují po pletivu nebo mřížích ve stísněných klecích. Kolem nich není téměř žádný prostor.

Kvůli chybějícímu materiálu na dně kotců často ani nemají na čem stát, propadají se tak skrze díry v pletivu. To vše je patrné i ze záběrů, které již dříve zveřejnili aktivisté ze spolku Obraz – Obránci zvířat. Kvůli stresu jsou zvířata také náchylná k nemocem.

"Není naší ambicí posuzovat etickou otázku, zda je v principu akceptovatelné chovat a usmrcovat zvířata výhradně kvůli kožešinám. Těžko se však můžeme vyhnout hodnocení přínosu kožešinových farem v konfrontaci se závažnými odbornými námitkami, které lze z hlediska ochrany zvířat proti jejich faktické podobě vznést," uvádějí vědci v dopise, z něhož citují LN.

Zákaz chovu kožešinových zvířat platí už v 11 evropských zemích včetně Velké Británie, Nizozemska, Rakouska, Slovinska a Chorvatska. Přestože se téma diskutuje již několik let, v Česku stále oficiálně funguje devět farem.

Témata:  zvířata týrání zvířat

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.