Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Unijní státy jsou sobecké a Rusko nedemokratické. Europoslanec Telička to rozjel

Hnutí ANO v Brně: Pavel Tělička
Hnutí ANO v Brně: Pavel Tělička
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Unijní státy jsou sobecké a vzájemně si nepomáhají. Tvrdí to europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička, který se také neváhal pustit do Ruska, které rozhodně nepovažuje za demokratickou zemi.

Telička tvrdí, že politici si možná rozumí v tom, že některé otázky je potřeba pochopit jinak, aby se EU nedělila, ale viníkem, který stojí za tím, že EU je rozdělená, jsou prý téměř všichni.

"EU je nadále uskupením členských států, kde i tam, kde by to už možná nebylo optimální, rozhodují členské státy. A často, ani ne ve shodě, politik členského státu něco vyhlásí nebo udělá, a Unie se dostává do vleku," řekl Českému rozhlasu.

Podle něj jsou členské státy sobečtější než dříve a jejich evropské politiky jsou zahalenější více do vnitřních záležitostí, trochu zabalení do populismu, který cítí i v Česku. Připustil však, že v některých věcech je populistické i hnutí ANO.

"Společný jmenovatel je celá situace kolem migrační krize, tam na populistickou, nebo alespoň populární notu hrál skoro každý," říká a dodal, že hnutí ANO sehrálo velmi pozitivní roli, protože mnohé zakořeněné rozbilo.

"Vzájemně se necháváme ve štychu, měli bychom řešit relevantní problémy rozhodným způsobem, a to není jenom otázka migrační krize," podotkl.

Vyjádřil se také k volbám v Rusku: "Rusko pro mne není demokratickou zemí, a to nejenom proto, že okupuje území cizího státu, ale také jak je nakládáno s některými opozičními politiky."

Témata:  Pavel Tělička EU Hnutí ANO

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.