Praha – Říhání (eruktace) je jednoduše řečeno únik plynů ústy z roztaženého žaludku. Nejčastěji k němu dochází, když polykáme velké množství plynu při hltání jídla nebo pití nadměrně sycených nápojů. Příčiny krkání ale mohou být i daleko závažnější.
K aerofagii, tedy záměrnému či naopak nechtěnému polykání vzduchu, dochází při žvýkání žvýkačky, cucání bonbónů, kouření, během záchvatu úzkosti nebo když pijeme brčkem, mluvíme při jídle, dýcháme nosem či nám nesedí zubní protéza, vyjmenovává časté příčiny říhání server healthline.com.
Také některé potraviny vyvolávájí častější krkání. Mezi „pachatele" můžeme zařadit luštěniny, brokolici, zelí, květák, cibuli, banány, rozinky, bílé pečivo a alkohol. Jsou to ale i léky, především aspirin, brufen, naproxen, laxativa či medikamenty užívané při diabetu 2. typu.
V těchto případech není nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud si potřebujete říhnout a nejde to, zkuste si lehnout na bok. Pomáhá také pozice, kdy si přitisknete kolena k hrudníku a počkáte, dokud plyny samy neodejdou. Nezapomínejte na probiotika, která zlepšují trávení, a pokuste se eliminovat stres.
K doktorovi byste určitě měli zajít, jestliže máte nafouknuté břicho delší dobu nebo cítíte bolest. Někteří lidé se říháním nesnaží zbavit pouze plynů, ale chtějí si tak ulevit od neurčitého diskomfortu v oblasti dutiny břišní.
A zde už může jít o problém, kdy je krkání symptomem závažnějšího onemocnění: refluxní choroba jícnu, dyspepsie, jícnová kýla (hiátová hernie), peptický vřed, žlučové kameny, akutní zánět slinivky, obstrukce tenkého střeva, syndrom dráždivého střeva (IBS), žaludeční infekce způsobená Helicobacter pylori, intolerance na lepek, laktózu či sorbitol (umělá sladidla). Říhání může být také příznakem rakoviny žaludku či jícnu.
Související
17. června 2024 5:02
12. prosince 2022 12:33
18. listopadu 2022 12:12
6. června 2022 13:00
12. března 2022 18:37
10. března 2022 4:53