Praha - Případ vyvěšení trenýrek na Pražském hradě se znovu vrátí k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Odvolací soud v pondělí vyhověl stížnosti státní zástupkyně a zrušil rozhodnutí, podle kterého není vyvěšení trenýrek trestným činem. České televizi to dnes řekla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Hrad rozhodnutí vítá. Podle výtvarné skupiny Ztohoven jde o nehospodárné protahování soudního řízení.
"Městský soud v Praze v této věci rozhodoval v pondělí v neveřejném zasedání, to znamená, že nebyli účastni ani účastníci řízení a byl přítomen pouze trestní senát. A rozhodl tak, že se případ vrací zpět Obvodnímu soudu pro Prahu 1, aby ho znovu projednal," řekla Puci ČT.
Podle umělců ze skupiny Zhotoven jde o nehospodárné protahování soudního řízení, které daňové poplatníky stojí obrovské množství peněz. "Pokračování řízení je primárně nezodpovědné vůči daňovým poplatníkům. Celé to přestává dávat smysl, když si spočteme náklady, které daňoví poplatníci museli na toto řízení vynaložit. Už mnohonásobně překračují domnělou způsobenou škodu," řekl ČTK mluvčí skupiny Zhotoven Petr Žílka.
Soud se případem zabýval koncem srpna. Žalobci umělce ze skupiny Ztohoven vinili z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže. Hrozily jim až tři roky vězení. Žalobkyně Zuzana Beňová pro performery navrhovala podmíněné tresty. Se srpnovým rozhodnutím soudu nesouhlasila. Novinářům řekla, že i svoboda projevu má hranici stanovenou zákonem.
Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons vyměnili prezidentskou standartu za obří červené trenýrky loni 19. září. Chtěli tak protestovat proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečeni za kominíky vylezli na střechu Hradu po lešení a poté, co standartu vyměnili, ji podle obžaloby shodili ze střechy. Později oznámili, že vlajku rozstříhali a rozdali lidem.
Žalobci tvrdili, že chozením po střeše a přestřihnutím lanka na stožáru způsobili umělci škodu 55.000 korun, za standartu stát požadoval 33.000 korun. Jako náhradu nemajetkové újmy žádal dalších 310.000 korun.
"My jsme jako skupina rozstříhali standartu na 1152 kousků a tím, že jsme to propojili s bitcoinovou sítí, jsme vytvořili unikátní umělecká díla, která se na trhu pohybují kolem 10.000 korun za kus. Tím jsme brutálně navýšili hodnotu standarty," řekl dnes ČTK Žílka.
Umělci přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili, a že při tom přestřihli lanko na stožáru standarty. Soudu řekli, že jsou připraveni škodu uhradit. Nesouhlasili však s výší, která byla uvedena ve spise. Hájili se také tím, že mají právo na svobodný projev. Hons soudkyni řekl, že přijme jakýkoli trest. Činem prý skupina chtěla lidem říct, že by se neměli bát vyjadřovat své názory.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v srpnu uvedl, že podle něj veřejnost rozhodnutí soudu nepřijme. Členy skupiny, které říká "Sto hoven", označil za chudáky. Dnes Ovčáček ČTK sdělil, že rozhodnutí odvolacího soudu lze jen uvítat.
Témata: Ztohoven, Pražský Hrad, Miloš Zeman
Související
25. května 2021 14:15
21. července 2018 19:44
14. června 2018 17:36
27. září 2017 13:06
5. června 2017 16:08
26. dubna 2017 20:37