Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny nájmů rostou závratnou rychlostí. Důchodcům hrozí, že skončí na ulici

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Náklady na bydlení v České republice dosáhly alarmující hladiny. Podle údajů Sdružení nájemníků ČR jsou druhé nejvyšší v Evropské Unii, což může způsobit vážné problémy zejména seniorům. Ceny nájmů totiž rostou mnohem rychleji než důchody.

Průměrné náklady na bydlení v České republice činí 27,3 % příjmů domácností, u nájemních bytů ve městech nad 50 tisíc obyvatel pak náklady šplhají nad 40 % z příjmu. Situace je však kritická především pro seniory, kteří mají v nájemních bytech často větší náklady než příjmy.

"Vyšší náklady na bydlení mají pouze v Dánsku. Tam je ale jiný spotřební koš, tedy výrazně levnější potraviny a spotřební zboží vzhledem k příjmu," varuje předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Podle něj je nejhorší situace ve velkých městech.

Nejohroženější skupinou jsou podle expertů osamocení senioři, kterých u nás žije přes 177 tisíc v nájemních bytech. "Již nyní vydává většina seniorů žijících v nájemních bytech většinu svého důchodu na náklady spojené s bydlením. Vzhledem k tomu, že většina seniorů není schopna si v případě zvýšení nájmu zajistit vyšší příjem, každé případné zvýšení nákladů pro ně může znamenat vážné finanční a často i existenční problémy," tvrdí Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe.

Odborníci vidí chybu zejména v zákoně o jednostranném zvyšování nájemného z roku 2006, který způsobil znamenal skokový růst nájemného v nájemních bytech. V hlavním městě se mezi lety 2006 a 2012 cena nájemného na metr čtvereční průměrně navýšila až 4krát, tedy z 37 korun na téměř 150 korun. Výše důchodu se však v Praze ve stejném období zvýšila pouze 1,3krát. 

Senioři mají možnost v případě nouze využít pomoc státu, ta ale podle odborníků není dostatečná. Na doplatek na bydlení mají totiž nárok pouze senioři s příjmy do 3 575 Kč měsíčně. 

Podobně problematické je vyplácení příspěvku na bydlení. "U příspěvku na bydlení uplatňují některá pracoviště Úřadu práce v rozporu se zákonem majetkový test. Normativy na bydlení jsou plošné často pro celá města a není řešen náklad na konkrétní byt, ale na průměrné hodnoty přiměřeného bytu," varuje Taraba.

Senioři se tak mohou dostat i do dluhové pasti. Nejohroženější skupinou jsou podle Kunce nemocní senioři, kteří mají omezené příjmy, ale jejich náklady se vzhledem k nutnosti zajištění zdravotních pomůcek, léků, a případně i sociální nebo zdravotní péče zvyšují.

Témata:  důchodci byty nájemné

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy