Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko kritizuje Orbána: Lidé jeho vymývání mozků nepodlehli

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Praha – Asi 98 procent Maďarů v nedělním referendu odmítlo uprchlické kvóty stanovené Bruselem. Přesto někteří v souvislosti s hlasováním mluví o propadáku, k urnám totiž nepřišlo potřebných 50 procent voličů, aby bylo platné. Maďarská opozice už vyzvala premiéra Viktora Orbána k rezignaci, slovy kritiky nešetří ani Češi.

„To, že Maďaři, Češi, Slováci i další evropské národy odmítají Bruselem nadiktované povinné kvóty na uprchlíky, ví každý. Viktor Orbán se přesto populisticky rozhodl využít (či zneužít?) tohoto faktu k uspořádání zcela zbytečného a finančně i politicky nákladného referenda ke svému prospěchu," komentuje uspořádání referenda bývalý europoslanec a někdejší místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

Poukazuje, že mu to kvůli nízké volební účasti nevyšlo. „Je to dobře. Populistický maďarský premiér se v očích domácí i evropské veřejnosti ztrapnil, a Maďaři ukázali, že i ve střední Evropě má populismus své meze. To samozřejmě nemění nic na situaci, že Maďaři, stejně jako Češi, zcela nesmyslné, chybné a Evropu rozdělující povinné kvóty nadále odmítají," dodal na svém facebookovém profilu.

K víkendovému dění v Maďarsku se vrátil i politolog Petr Robejšek, který se ale vyjadřuje mnohem mírněji. Maďarské referendum podle něj dopadlo dle očekávání. „Pozoruhodné byly spíše jeho okolnosti. Řekly nám hodně o reprezentativní demokracii a o moudrosti většiny. V chaotickém světě dneška jsou politici často konfrontováni s překvapivými a zlomovými procesy, které v okamžiku jejich zvolení nikdo nepředpokládal a pro jejichž řešení tudíž nemají mandát. Je proto na místě, když se vláda zeptá celé společnosti. Tím, že Viktor Orbán vyhlásil referendum dokázal, že správně chápe pojem reprezentativní demokracie a chce vládnout s lidmi a ne nad nimi," domnívá se politolog.

Poukazuje také, že demokratické vládnutí v dnešním chaotickém světě nemůže být paušálně legitimizováno pouze jednou za 4-5 let. „Vlády prospějí jak prosaditelnosti svých plánů tak i své vlastní stabilitě, když při zlomových rozhodnutích konzultují celou společnost a opřou se o rezervoár jejich zkušeností. Volební chování maďarských voličů dokládá moudrost masy, na kterou v debatě s odpůrci referenda v posledních týdnech opakovaně upozorňuji. Realistovi je přece jasné, že Maďaři nepodlehli Orbánovu vymývání mozku proti přijímání migrantů; to by jich jistě přišlo k volebním urnám zřetelně nad 50 procent,"komentuje účast Robejšek.

Naopak podle něj lidé správně odhadli jednak převládající postoj ve společnosti a také to, že jej vláda bude respektovat. „Neušlo jim ani to, že boj o kvóty je již pro Brusel prohraný a výsledkem všech těchto úvah byla volební účast pod padesáti procenty. A jen na okraj. Proč vlastně nejsou ve výsledku referenda viditelní Orbánovi odpůrci, o jejichž (zřejmě spíše domnělé) početnosti nás média tak neúnavně informují? Měli přece možnost použít referendum o migrantech k tomu, aby dali najevo, že ve společnosti existuje masivní opozice proti celkovému kurzu Orbánovy vlády." dodal politolog.

Témata:  Maďarsko Libor Rouček Petr Robejšek Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.