Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman by si měl cestu na Rhodos zaplatit sám. Já si cesty také platím sama, vzkazuje ostře poslankyně

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Prezident Miloš Zeman se před několika dny zúčastnil na ostrově Rhodos kontroverzní konference Dialog civilizací, kterou pořádal ruský podnikatel a spolupracovník prezidenta Vladimira Putina Vladimir Jakunin. Ministři zatím o zprávě o cestě nerozhodli, poslankyně Kristýna Zelienková má ale jasno – prezident by si svou cestu měl zaplatit sám.

Hrad vyčíslil náklady cesty na 300 tisíc korun. Podle deníku Právo v sumě nejsou zahrnuty náklady na cestu vojenským speciálem, které obvykle tvoří nejvyšší položku, a také na ochranku. Ty jdou z rozpočtů ministerstev obrany a vnitra.

O přeložení informativního materiálu do rozpravy požádal Dienstbier minulý týden. „Důvodem bylo, že podle mě účast na konferenci symbolicky zpochybňovala postoj ČR i Evropské unie vůči ruské imperiální a agresivní politice," uvedl Dienstbier. Vicepremiér Pavel Bělobrádek dodal, že se mluvilo také o tom, zda Zemanova cesta byla v souladu se zahraniční politikou ČR.

Vláda kvůli tomu a také proto, že schůzi nebylo dost hlasů pro schválení materiálu, jednání o tomto bodu ve středu přerušila.

Jasno o tom, kdo by měl za cestu platit, má poslankyně Zelienková. „Samozřejmě, že by si měl prezident cestu na Rhodos zaplatit. Pokud ovšem vláda souhlasí s tím, aby náš prezident reprezentoval na podobných sletech ruské mafie, prosím," rýpla si politička na sociálních sítích.

Pak by se ale podle ní měly změnit také podmínky pro schvalovaní cest v parlamentu. „Moje cesty jsou pracovní a smysluplné, přesto mi je pravidelně organizační výbor zamítá. Žádosti o schválení cest předkládám už jenom ze sportu. Platím si je sama. Nevím, proč by si je nemohl prezident platit také," dodala ostře.

Témata:  Miloš Zeman Kristýna Zelienková

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.