Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Restituce míří do cíle. Církev může během několika měsíců dostat celý nemovitý majetek

Noc - Kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Noc - Kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Katolická církev by mohla v řádu měsíců získat zpět téměř sto procent nemovitého majetku. Jde ale o majetek - lesy, pole a budovy, o němž se nevedou soudní spory. Doposud církev dostala zpět 70 procent.

To, co zbývá, se týká zejména problémů například s geometrickými plány, aby se pozemky spravedlivě rozměřily. Lesy jsou navráceny již z 90 procent.

"Myslím si, že nějaká desetina procenta tam vždy zůstane, protože ty poslední věci jsou malé pozemky s nějakými komplikacemi, takže už to nemá velký vliv na celek," odpověděl generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Stanislav Přibyl na otázku, zda je možné říct, že vše bude vypořádáno do půl roku.

Církve dostanou na základě restitucí od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se nevydávají, mají v dalších 30 letech získat 59 miliard navyšovaných o inflaci. Zároveň se jim po 17 let bude snižovat až na nulu příspěvek na podporu jejich činnosti, letos příspěvek vychází na necelou 1,5 miliardu korun. Finanční náhrada pro letošek je zhruba dvoumiliardová.

Přibyl v Otázkách Václava Moravce připomněl, že církve nehospodaří od nuly, katolická církev nyní hospodaří s majetky, které dostala v naturální části vyrovnání. Jde ale o ty, které vyžadují další investice. Výnosy jsou proto podle něj minimální.

Pod ČBK vznikly dva investiční fondy, první je fond udržitelnosti římskokatolické církve s proměnným kapitálem. Podle auditovaných údajů v něm na konci roku 2015 bylo 588 milionů korun, druhý fond má podle Přibyla za úkol kupovat zejména zemědělský majetek.

Témata:  církevní restituce církev majetek

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.