Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podzimní houbařská sezóna je tady. V lese najdete praváky, pozor na jedovaté žampiony

Soudy, ilustrační fotografie
Soudy, ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Podzimní houbařská sezona je letos kvůli suchému a nezvykle horkému září o 14 dní posunutá. Situace se už zlepšila, nicméně jsou stále místa, kde houby nerostou.

"Současné teplé a vlhké počasí přeje houbám, rostou hřiby pravé i hnědé, žampiony, pýchavky, klouzci nebo ryzce," řekl dnes ČTK Jan Borovička z České mykologické společnosti.

V lesích se nyní začínají objevovat pozdní podzimní druhy jako například čirůvky fialové nebo strmělky mlženky. V hojném množství jsou k vidění i šupinovky kostrbaté, které si lidé podle Borovičky pletou s václavkami. Šupinovka sice není jedovatá, ale je hodně tuhá, moc se tak k jídlu nehodí.

Mezi žampiony je třeba dát si pozor na pečárku zápašní, což je mírně jedovatý druh. Z jedovatých druhů narazí lidé na muchomůrku červenou.

Témata:  houby

Související

Aktuálně se děje

3. listopadu 2025 8:22

Krádež kabelů na koridoru ochromila železniční dopravu. Vlaky nabírají zpoždění

Na jednom ze železničních koridorů v Česku jsou už od nedělního večera hlášeny problémy. Kvůli krádeži kabelů došlo k výraznému omezení provozu, regionální dopravu zajišťují autobusy. Na obnovení provozu pracuje Správa železnic. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy