Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tahanice o dalajlámu: Čína hrozila Česku, český velvyslanec v Pekingu byl na koberečku

Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu (17. října 2016)
Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu (17. října 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – I dnes se hojně diskutovalo o vztazích s Čínou a jejich možném zhoršení poté, co se někteří vrcholní politici setkali s tibetským duchovním dalajlámou. Dalajlama se v předchozích dnech účastnil mezinárodní konference Forum 2000 v Praze. Někteří čeští politici avizovali, že se s dalajlamou setkají, a čínské ministerstvo zahraničí si proto ještě předtím pozvalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého.

Čína v úterý pohrozila Česku zhoršením vztahů kvůli schůzkám politiků s dalajlamou. Ještě ten den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zveřejnění prohlášení rozhodl Hrad. Prohlášení kritizovali politici, univerzity či nevládní organizace.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla serveru Aktuálně.cz, že čínská strana velvyslance v Pekingu vyzvala, aby se oficiální představitelé Česka s dalajlamou nesešli, v opačném případě hrozila zhoršením vztahů s Českem.

Diplomat ale upozornil na to, že dalajlamova cesta je soukromá, že Česko rozlišuje soukromý a oficiální program členů vlády a k soukromému programu se české ministerstvo zahraničí nevyjadřuje. Čínskou stranu ale údajně ujistil, že Česko nemění svou politiku jedné Číny.

S tibetským vůdcem se mimo jiné setkal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Prezident Miloš Zeman, premiér Sobotka a předsedové parlamentních komor v reakci na setkání vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby osobní aktivity některých českých politiků byly vnímány jako změna oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň vyjádřili respekt k územní celistvosti Čínské lidové republiky.

Pražští lidovci dnes poděkovali ministru Hermanovi a dalším představitelům KDU-ČSL za to, že se sešli s dalajlamou. Hermana se zastal i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Sobotka uvedl, že prohlášení neobsahuje nic nového proti stanoviskům předchozích vlád a že na jeho vydání nevidí nic špatného. Podle serveru Česká justice by bez prohlášení hrozilo, že se neuskuteční jednání čínského premiéra s českým v listopadu v Rize.

Ústavní činitelé mohou podle 15 českých nevládních organizací „servilitou" v úterním prohlášení znevážit českou zahraniční politiku. Kriticky se k prohlášení ústavních činitelů vyjadřovali i někteří politici či univerzity.

Ve středu se s dalajlamou sešlo na půdě Senátu 50 zákonodárců a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil setkání za dobrou odpověď na prohlášení. Některé vysoké školy zase vyvěsily tibetskou vlajku. Vyvěsily ji i radnice, v jejichž čele jsou zástupci hnutí Starostové a nezávislí.

Témata:  Čína H. H. Dalajlama

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.