Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská ambasáda zuří. Dalajlama prý v Česku prováděl protičínskou separatistickou činnos

Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu (17. října 2016)
Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu (17. října 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Poprask kolem návštěvy dalajlámy, prohlášení ústavních činitelů o Číně a vyvěšování tibetských vlajek nekončí. Protože celá velmi věc zajímá nejen občany, ale i novináře, je čínská ambasáda v Praze zahlcena dotazy. Vydala proto na svých stránkách na Facebooku oficiální vyjádření.

„Dne 18. října se ministr kultury ČR a další přední čeští politici setkali se 14. dalajlámou, který v České republice provádí protičínskou separatistickou činnost. Čínská strana v reakci na tuto skutečnost vyjadřuje silnou nespokojenost a důrazný protest. Náš postoj je konzistentní a jasný. 14. dalajláma je politický exulant, který se v zahraničí pod maskou náboženství dlouhodobě věnuje protičínským separatistickým aktivitám. Důrazně se stavíme proti tomu, aby úřední osoby kterékoliv země s dalajlámou vstupovaly do jakékoliv formy kontaktu," uvedl v prohlášení mluvčího ministerstva zahraničích věcí Čínské lidové republiky.

V prohlášení také uvádí, že čínská strana zaznamenala, že v reakci na setkání několika českých politiků s dalajlámou učinili prezident České republiky, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny a předseda vlády ČR společné prohlášení a že další prohlášení vydalo také Ministerstvo zahraničních věcí ČR. „V těchto prohlášeních bylo znovu potvrzeno a zdůrazněno, že česká vláda dodržuje politiku jedné Číny, respektuje svrchovanost a územní celistvost Číny a uznává, že Tibet je součástí Číny. Doufáme, že česká strana bude s Čínou vždy postupovat ve stejném směru co se týká bilaterálních vztahů a bude spolu s čínskou stranou konkrétními kroky chránit současné dobře se rozvíjející čínsko-české vztahy," uvedl tehdy mluvčí.

Kauza však neutichla ani další den, ve čtvrtek večer proto ambasáda zveřejnila další prohlášení. „Velvyslanectví ČLR v ČR obdrželo v poslední době dotazy několika českých médií týkající se setkání některých předních českých politiků s dalajlámou. V ní mluvčí zopakoval to, co už uvedla dříve a dodal: „Čínská strana klade stálý důraz na rozvoj vztahů s Českou republikou. V posledních letech obě strany dosáhly konkrétních výsledků spolupráce v mnoha oblastech jako je letecká doprava, cestovní ruch, vzájemné investice nebo výměna v kultuře, školství, zdravotnictví a sociální oblasti. Právě včera byl v Chebu slavnostně zahájen provoz továrny čínské společnosti BWI. Celková výše této investice činí 750 milionů korun a závod poskytuje více než 300 pracovních míst. Doufáme, že celá česká strana bude skutečně respektovat klíčové zájmy a hlavní obavy Číny a chránit zdravý a stabilní rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi".

Dalajlama se v předchozích dnech účastnil mezinárodní konference Forum 2000 v Praze. Někteří čeští politici avizovali, že se s dalajlamou setkají, a čínské ministerstvo zahraničí si proto ještě předtím pozvalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla serveru Aktuálně.cz, že čínská strana velvyslance vyzvala, aby se oficiální představitelé Česka s dalajlamou nesešli, v opačném případě hrozila zhoršením vztahů s Českem.

S dalajlamou se mimo jiné setkal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Sobotka a předsedové parlamentních komor vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby osobní aktivity některých českých politiků byly vnímány jako změna oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň vyjádřili respekt k územní celistvosti Čínské lidové republiky, která dalajlamu označuje za separatistu bojujícího za nezávislost Tibetu.

Témata:  Česká republika Čína H. H. Dalajlama

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.