Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza nejmenovaného profesora Ošťádala jde před Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud
Nejvyšší správní soud
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Kauza nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem míří k Nejvyššímu správnímu soud. Univerzita Karlova i akademik k němu podali kasační stížnosti proti negativnímu rozhodnutí o svých žalobách ze strany Městského soudu v Praze.

Univerzita mimo jiné odmítá výklad soudu, že dopis prezidenta Miloše Zemana ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) je rozhodnutím o nejmenování tří kandidátů profesorem. Společně s Ošťádalem Zeman nejmenoval ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické.

Dopis byl důvodem, proč soud 21. září zamítl Ošťádalovu žalobu na nečinnost prezidenta. Konstatoval, že Zeman ohledně nejmenování fyzika profesorem touto formou fakticky rozhodl.

"Dopis odkazující na údajná minulá rozhodnutí nelze považovat za rozhodnutí správního orgánu/prezidenta," uvedla UK v tiskové zprávě. Poukázala také na to, že ústava vyžaduje k platnosti rozhodnutí prezidenta vždy spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. V lednovému dopisu chyběl.

Univerzita i Ošťádal pak podali správní žalobu proti obsahu dopisu prezidenta, tedy rozhodnutí o nejmenování. Městský soud v Praze ji obratem odmítl, protože byla podána pozdě. Tento postup považuje univerzita za nezákonný.

Témata:  Nejvyšší správní soud (NSS) Miloš Zeman Ivan Ošťádal

Aktuálně se děje

17. května 2024 12:15

Ruské síly postoupily v jedné části Charkovské oblasti o deset kilometrů

Ruské síly postoupily v jedné části Charkovské oblasti o deset kilometrů, ale situaci na bojišti se ukrajinské armádě podařilo stabilizovat. Uvedl to v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro ukrajinská média, píše Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.