Praha - Barbara Wintonová, dcera sira Nicholase Wintona, která v těchto dnech v Česku absolvuje besedy se školáky a studenty, se vyjádřila k brexitu a uprchlické krizi. Tu má za ukázkový příklad amorality.
"Světová uprchlická krize je příklad amorality a dokládá, že práce mého otce bude vždy relevantní, protože vždy budou nějací trpící a utlačovaní," řekla dnes ČTK Wintonová. "Různé reakce lidí i politiků jsou podle zápisků mého otce totožné s rokem 1939, kdy mu někteří lidé říkali, že nechtějí uprchlíky, kteří jim vezmou práci a budou je tlouci na ulicích. Přitom vidíme, jak Wintonovy děti prospěly celé Británii a staly se důležitou součástí společnosti. Takhle bychom to měli vnímat i dnes," dodala.
Negativní nálady vůči uprchlíkům přikládá také ekonomické recesi, kvůli které podle ní ve společnosti převládá sobecká nálada.
Proti uprchlíkům v České republice se staví i prezident Miloš Zeman, který v roce 2014 udělil Wintonovi nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva. "Nejlepší způsob, jak uctít památku mého otce je univerzálně akceptovat to, co udělal v roce 1939, protože se to vztahuje na každou dobu," konstatovala Wintonová.
Při besedách v České republice narazila Wintonová i na otázku brexitu. "Je to obrovská tragédie. Pro 48 procent obyvatel Velké Británie je nepochopitelné, jak můžeme nebýt součástí Evropské unie. Část rozhodnutí evropských politiků Británii příliš nepomohlo, ale koncept unie je skvělý.
Wintonovy děti vyhlásily sbírku na památník svým rodičům. Založily spolek a chtějí vybrat 3,2 milionu Kč. Pomník by měl podle plánu stát už příští rok na pražském hlavním nádraží.
Témata: Nicholas Winton, uprchlíci
Související
7. ledna 2018 17:23
11. února 2017 12:07
29. října 2016 15:52
19. května 2016 19:40