Praha – Poslanci dnes schválili vládou navrhované a většinou technické úpravy občanského zákoníků. Podle jedné z nich by se měla do kodexu opět vrátit předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí. Nový občanský zákoník je účinný od roku 2014. Novinky mají platit vesměs po dvou měsících ode dne, kdy novela vyjde ve sbírce.
V případě, že předlohu podpoří Senát a podepíše prezident, budou také uzákoněny úroky u dlužného výživného na děti nebo se prodlouží lhůta pro vyklizení bytu zvláštního určení spolubydlícím v případě úmrtí nájemce.
Ti, kteří propagovali obnovu předkupního práva na podíl spolumajitele nemovitosti, zdůrazňují, že fungovalo 50 let a že vlastnické podíly by se měly scelovat. Odpůrci z řad poslanců pravice ale poukazují na zásah do vlastnictví i na problém nedosažitelných spoluvlastníků. Sněmovna podpořila předkupní právo těsně, o dva hlasy. Nová úprava tohoto práva má být účinná od ledna 2018.
Změní se také lhůta pro vyklizení bytu zvláštního určení spolubydlícím po úmrtí nájemce - ze tří na šest měsíců. Pokud s nájemcem v bytě žila nejméně rok jiná postižená osoba, nebo člověk starší 70 let, nájem by na ně automaticky přešel.
Vládní předloha má zavést mimo jiné veřejnou evidenci svěřenských fondů rejstříkovými soudy, snížit maximální kauci na nájemní byt ze šestinásobku na trojnásobek nájemného a prodloužit ze tří na pět let lhůtu, v níž musí soud přezkoumat důvody pro omezení svéprávnosti.
Novela má také znovu povolit, aby si lidé nad 15 let, kteří dosud neskončili povinnou školní docházku, mohli sjednat práci. Dále se například zruší povinnost společenství vlastníků jednotek mít v názvu společenství také slovo "vlastníků".
Naopak další poslanecký pozměňovací návrh Sněmovna neschválila. Podle něj by společenství vlastníků měla získat zástavní právo k bytovým i jiným jednotkám v domech, které spravují. Zástavní právo mělo podle předkladatelek zajistit společenství vůči majitelům, kteří nehradí náklady spojené s užíváním bytů nebo nebytových prostorů. Odpůrci upozorňovali na to, že by úprava zasáhla do trhu s hypotékami, když byty u nich slouží jako ručení.
Zelenou poslanci dali také uzákonění úroků u výživného, nepodpořili však související návrh, který by umožnil prodej pohledávky z alimentů například vymahačům dluhů. Převážila obava, že by je samoživitelé v tíživé situaci v rozporu s navrhovanou úpravou prodávali ve skutečnosti levněji. Ani další poslanecký požadavek, aby soudy mohly svěřit dítě do společné péče obou rodičů po jejich rozchodu, schválen nebyl.
Neprošel také pozměňovací návrh, podle kterého by se ze soudů na diagnostické ústavy vrátilo rozhodování o tom, do jakého konkrétního školského zařízení budou umisťovány děti s nařízenou ústavní výchovou. Právě tento bod vyvolal mezi poslanci největší spory.
Témata: nemovitosti, občanský zákoník, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Související
25. května 2022 13:38
15. června 2020 12:45
13. února 2020 8:58
28. listopadu 2019 16:13
28. ledna 2019 14:05