Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ťok se sejde s vedením MOTA-ENGIL kvůli I/11

Dan Ťok, ministr dopravy
Dan Ťok, ministr dopravy
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Ministr dopravy Dan Ťok požádal portugalskou velvyslankyni Mariu Manuelu Francovou o schůzku s vedením portugalské stavební firmy MOTA-ENGIL. Ta nedávno opustila rozestavěnou silnici I/11, která měla sloužit jako obchvat Třince. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo dopravy. Portugalská firma opustila stavbu poté, co se její tuzemský partner SDS Exmost dostal do insolvence.

"Požádal jsem paní velvyslankyni, aby využila svých možností a informovala vedení firmy MOTA, že situace je tady vážná a že by se tím měli vážně zabývat. Utéct z takové zakázky není chování slušné firmy. Paní velvyslankyně mě informovala o tom, že majitel a šéf firmy pan Mota je ochoten přijet do České republiky a o věci jednat," řekl Ťok.

Smlouva Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se stavební firmou obsahuje řadu sankcí, pokud stavební firma nesplní své závazky. Součástí smlouvy je i kontrola stavby ve stanovených časových úsecích, řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl. MOTA-ENGIL podle něj dosud tyto kroky plnila. Snahou ŘSD podle Rýdla není věc nechat soudům, ale donutit firmu se na rozestavěnou komunikaci vrátit. Podobně se k řešení situace staví ministerstvo dopravy.

Pomoc při vyjednávání nabídla mimo jiné starostka Třince Věra Palkovská. V otevřeném dopise vyzvala i okolní starosty a vládního zmocněnce Jiřího Ciencalu, který zastupuje mimo jiné Moravskoslezský kraj, aby při vyjednávání mezi firmou a českým státem byli nápomocni.

Přeložka silnice mezi Oldřichovicemi a Bystřicí má být dlouhá přes šest kilometrů. Vznikne na ní celkem 12 mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky. Podle smlouvy měla stavba stát 1,7 miliardy korun bez DPH.

Témata:  Dan Ťok silnice

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.