Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Východní Evropa se vrací k totalitě, varuje psycholog

EU
EU
Foto: Pixabay

Jihlava - Východní Evropa se podle amerického psychologa Philipa Zimbarda, autora takzvaného stanfordského vězeňského experimentu, vrací k totalitě.

Zimbardo to dnes řekl na besedě Inspiračního fóra na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Politici podle něj přes zvyšující se kvalitu života manipulují s lidmi kvůli získání větší moci za pomoci strachu, v poslední době z migrantů.

"Ve Spojených státech každý z nás pochází z migrantů, ti všichni vybudovali Ameriku. Jinakost dělá život zajímavější," řekl Zimbardo. Manipulace strachem není nic nového, už Hitler před druhou světovou válkou vytvořil atmosféru strachu před Židy, v Americe začali politici masivně manipulovat se strachem po teroristických útocích v roce 2001, dodal.

Zimbardo se v zaplněném kinosále vyjádřil také k prezidentským volbám v USA, v nichž jednoznačně favorizuje Hillary Clintonovou. Donald Trump podle něj představuje zlo, dokáže mistrovsky manipulovat s médii. "Říká vyložené blbosti, protože ví, že se dostanou na titulní stránky, o politice nic neví," tvrdí Zimbardo. Podle něj vyhraje Clintonová, pokládá však za tragédii, že miliony lidí budou přesto hlasovat pro Trumpa.

Podstatnou část besedy věnoval Zimbardo svému vězeňskému experimentu ze 70. let minulého století. Spočíval v uzavření dobrovolníků do uměle vytvořeného vězení v rolích vězňů a dozorců a sledování jejich chování. Měl vnést světlo například do sporu o to, zda agresivita a brutalita spíše závisí na psychických predispozicích nebo je způsobena okolnostmi. Experiment musel být předčasně ukončen kvůli neočekávané krutosti dozorců a psychickému stavu všech účastníků experimentu. Jeden z nich se psychicky zhroutil.

Výsledek podle Zimbarda demonstroval sílu prostředí. Ukázalo se, že zdravý člověk vystavený extrémním podmínkám se může ve velmi krátké době radikálně změnit. "Vězeň, který se zhroutil, se pak stal vězeňským psychologem a pracoval na zlepšení podmínek ve věznicích," uvedl Zimbardo.

Témata:  Evropa EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.