Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik Čechů schvaluje bojkot oslav na Hradě? Průzkum Zemana nepotěší

Češi se sešli na alternativní oslavě 28. října
Češi se sešli na alternativní oslavě 28. října
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Praha - S politiky, kteří kvůli nevyznamenání Jiřího Bradyho odmítli účast na oslavách vzniku státu na Pražském hradě, více lidí souhlasí než nesouhlasí.

Ukázal to průzkum Nielsen Admosphere pro Českou televizi (ČT). Pro bojkot oslav se z lidí, kteří události kolem Bradyho zaznamenali, vyslovilo 45 procent lidí, proti bylo 41 procent. Zbylí lidé nevěděli. Výsledky průzkumy dnes zveřejnila ČT.

"Častěji podporu osobnostem, které se rozhodly pana Jiřího Bradyho podpořit, vyjadřují lidé mladší, vzdělanější a z větších měst a ti, kteří v minulých (prezidentských) volbách podporovali pana (Karla) Schwarzenberga," řekla ČT socioložka Nielsen Admosphere Lucie Vlčková. Průzkum, kterého se ve středu a ve čtvrtek zúčastnilo 808 lidí, ukázal, že události kolem Bradyho ocenění zaznamenalo 81 procent dotázaných.

Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), obvinil prezidenta Miloše Zemana, že podmínil udělení vyznamenání zrušením schůzky ministra s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Brady a jeho rodina uvedli, že je ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt 12. října o vyznamenání telefonicky informoval. Herman se s dalajlamou setkal, Brady vyznamenání nedostane. Pražský hrad ale souvislost těchto událostí popřel.

Průzkum Nielsen Admosphere se také lidí dotazoval, které straně sporu věří víc. Větší důvěru těsné většiny 51 procent má Herman s Bradym, kanceláři prezidenta věří 18 procent lidí. Komu věřit neví 31 procent dotázaných. Brady prošel koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně a po emigraci do Kanady pomáhal dalším emigrantům. Velkou část života věnoval osvětě o holokaustu.

Témata:  28. října - výročí vzniku samostatného československého státu průzkumy

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.