Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útoky vůči učitelům by mohly vést k vyhazovu žáka

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Just Communication

Praha - Ministerstvo připravuje změnu školského zákona. Norma chce lépe chránit učitele, k čemuž má přispět jasná definice jejich postavení a povinnost vyloučit žáka ze školy za opakované hrubé fyzické či slovní útoky nejen vůči kantorům.

Diskuse o postavení a ochraně učitelů se objevují opakovaně. Česko nedávno pobouřila kauza šikanované učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze. Podle jednoho návrhu by učitelé mohli mít postavení veřejného činitele nebo úřední osoby. To ale odmítají resorty vnitra a spravedlnosti.

Ministerstvo školství se chce vydat cestou vymezení práv a povinností učitelů, která zatím ve školském zákoně chybí. Učitelé by měli mít mimo jiné právo na ochranu před násilím a nátlakem ze strany dětí, žáků a studentů i jejich rodičů.

Ředitel školy by také měl povinnost vyloučit studenta, který opakovaně slovně nebo fyzicky útočí na učitele, jiné zaměstnance nebo spolužáky ze školy. Vyloučení by se nemohlo týkat žáků, kteří plní povinnou školní docházku, ani žáků a studentů umístěných v zařízení ochranné nebo ústavní výchovy nebo v zařízení pro preventivně výchovnou péči. U druhé skupiny by o tom musel rozhodovat soud.

Nově by také ředitelé mohli mít povinnost veškerá závažná provinění hlásit orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a státnímu zastupitelství. Mohlo by se to využívat u dětí na ZŠ, kde není možné vyloučení.

Témata:  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky školství

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.