Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hnutí ANO drtí konkurenci, dobře si stojí i KDU-ČSL

Třetí celostátní sněm hnutí ANO
Třetí celostátní sněm hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - V šetření realizovaném v říjnu 2016 Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) tradičně zjišťovalo podporu politických stran ve veřejnosti a ochotu zúčastnit se parlamentních voleb. Ve vedení je nadále ANO, následuje ČSSD a KSČM.

Na otázku týkající se volební účasti odpovědělo kladně 56 % dotázaných s volebním právem („rozhodně ano" 31 % a „spíše ano" 25 %), 37 % záporně („spíše ne" 14 %, „rozhodně ne" 23 %). Zbytek dotázaných (7 %) zvolil odpověď „nevím".

"Podle získaných dat je tedy deklarovaná volební účast nyní o něco málo nižší, než byla reálná účast v parlamentních volbách v říjnu 2013 (59,5 %)," uvedl soc.cas.cz.

Volební model vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách. Do souboru jsou však zařazeni pouze ti dotázaní, kteří deklarovali volbu nějaké strany a zároveň uvedli, že by se voleb zúčastnili (tj. v dotazu na volební účast zvolili varianty „rozhodně ano" a „spíše ano").

ANO: 34,5%; ČSSD: 19,5%; KSČM: 10%; Lidovci: 9%; ODS: 8%; TOP 09: 6%; SPD: 4%;, Piráti: 3%; Zelení: 1,5%

Témata:  volební preference průzkumy Hnutí ANO

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy