Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci mohou orožovat Česko i daleko za hranicemi, varuje analytik

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Praha - Od části občanů a politiků lze slyšet volání po maximální kontrole hranic a nepřijímání imigrantů. Islámští radikálové ale mohou ohrožovat Českou republiku i daleko za našimi hranicemi. Upozornil na to analytik společnosti Bisnode Milan Petrák.

Češi se podle analytika příliš upínají k iluzorní „bezpečnosti" dosažené nepřítomností migrantů a jiná, horší, nebezpečí přehlížejí. "Zapomínají se zabývat migranty, kteří jsou v táborech daleko za našimi hranicemi, ale při přípravě případných teroristických útoků jsou tam více skryti než migranti v evropských zemích s fungujícím policejním aparátem," tvrdí.

Podle analytika má masa migrantů v tureckých táborech prakticky nulové vyhlídky na slušnou budoucnost. "Nachází se v horší situaci než Němci ve 30. letech. Stejně jako Němci tehdy, i tito lidé jsou náchylní k naočkování fanatickou ideologií," tvrdí na webu aktualne.cz s tím, že máme na vybranou ze tří možností. Buď přijmeme větší pravděpodobnost útoku od menšího počtu fanatiků, nebo menší pravděpodobnost mnohem horšího útoku od množství uprchlíků, pro které se stane další pobyt v táborech nesnesitelný.

"Případně, a to je třetí varianta, se můžeme snažit kontrolovat uprchlické tábory. Pak nás ale dost možná čeká obtížné jednání s Tureckem a dalšími zeměmi a utrácení peněz za kontrolu táborů. Tyto peníze budeme muset vzít jinde, třeba přiškrcením financí na policii a armádu. Zvýšení bezpečnosti na jednom místě bude opět znamenat její snížení někde jinde. Zcela bezpečný svět nemůžeme vytvořit," dodal.

Upozornil, že otázkou deradikalizace uprchlíků se zabývá Alon Ben-Meir v deníku The Huffington Post. Nabízí recept, který prý významně zvýší naši bezpečnost a který obsahuje několik složek. "První z nich je psychologická pomoc uprchlíkům a nabídka činností, které by je zaměstnali a snížili riziko, že začnou hledat smysl života v násilném prosazování islámských hodnot. S uprchlíky by se mělo denně komunikovat, aby měli pokud možno důvěru v to, že hostitelská země si je jejich obtížné situace vědoma a pracuje na jejím zlepšení. Podle Ben-Meira je třeba zapojit umírněné imámy a muslimské učence, kteří budou vyvracet argumenty radikálů," popisuje analytik.

Důležité je podle něj také dbát o potřeby obyvatel regionu, kde je tábor umístěn, a to zejména v případě, že se jedná o chudou oblast. Tak prý lze předejít srážkám mezi místními a uprchlíky. Kromě táborů je ale také potřeba zabraňovat radikalizace ve vězeních hostitelských zemí.

Podle analytika může přílišný strach s případného teroristického útoku může vést k tomu, že budeme čelit mnohem horším násilným útokům ze strany mnohem větší masy frustrovaných fanatiků. "Snažme se proto zachovat si chladnou hlavu a zvážit všechna rizika, ne pouze některá, a teprve poté zvolit další postup," dodal.

Témata:  uprchlíci Islám

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.