Brno - Partneři, kteří přestali dítěti aplikovat inzulín, si odpykají osm let. Nejvyšší soud dnes zamítl jejich dovolání. Šestiletý chlapec zemřel v dubnu 2013 na následky oběhového selhání při hyperglykemickém komatu.
Krajský soud v Hradci Králové původně potrestal partnery 15 lety vězení za vraždu, po zásahu Vrchního soudu v Praze ale kvalifikaci změnil na těžké ublížení na zdraví a uložil jim deset let vězení. Vrchní soud pak v druhém odvolacím řízení trest ještě snížil na osm let pro oba.
Obhajoba v dovolání kritizovala například znalecké posudky. Znalkyně údajně činily na obžalované nátlak a podle dovolání si v podstatě vymyslely některé jejich záporné osobnostní charakteristiky.
Obhajoba poukázala také na to, že partneři poskytovali nemocnému chlapci značnou péči a nechtěli mu vědomě ublížit. Podle NS šlo o nepřímý úmysl a partneři věděli, jaké může mít jejich rozhodnutí následky.
Obžalovaní opakovaně uvedli, že již nevěřili lékařům, a proto hledali alternativní způsoby léčby. Vysazení inzulínu jim údajně doporučili odborníci na takzvanou iris diagnostiku.
"Ani ve zjevně horšícím se stavu poškozeného, který vykazoval znaky pokročilé reakce na vysazení léčby inzulínem, se kterým byli obvinění rovněž seznámeni jak teoreticky, tak prakticky, neposkytli poškozenému ani minimální lékařskou pomoc, naopak z plánované preventivní prohlídky na diabetologii nedlouho před smrtí poškozeného upustili pod smyšlenou záminkou," stojí v usnesení NS.
Témata: Nejvyšší soud, děti, cukrovka
Související
19. června 2024 18:19
4. dubna 2023 15:54
27. ledna 2023 15:06
14. října 2022 9:33
9. srpna 2022 14:23
15. června 2022 12:45