Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pravice požaduje dvě mimořádné schůze Sněmovny. Sobotka má vysvětlit priority vlády v zahraniční politice

Bohuslav Sobotka /ČSSD/
Bohuslav Sobotka /ČSSD/
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - Kluby ODS a TOP 09 požadují hned dvě mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Po premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) chtějí, aby poslancům vysvětlil priority vlády v zahraniční politice. Podle kritiků je nejasná, nesrozumitelná a ztratila cíl, což zemi škodí. Na druhé mimořádné schůzi by se mělo debatovat třeba o možnosti dvouletého odkladu elektronické evidence tržeb.

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska na žádost o svolání schůzí stačily hlasy poslanců TOP 09, STAN a ODS. Na svolání zasedání má nyní vedení Sněmovny deset dní, přesný termín zatím nebyl určen. Kalousek na společné tiskové konferenci s předsedou ODS Petrem Fialou připustil, že vládní strany mají dost hlasů na zamítnutí programu schůzí, i tak se ale odehraje debata před hlasováním.

Předseda sněmovny Jan Hamáček potvrdil, že žádosti dostal. „Žádostem vyhovím v zákonném termínu," uvedl na twitteru.

Důvodem vyvolání diskuse o zahraniční politice ve Sněmovně byl podle opozice zmatek kolem nedávné návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Podle Fialy se premiér Sobotka debatě o zahraniční politice opakovaně brání.

„Na mimořádné schůzi budeme chtít informaci o tom, jaké jsou priority a cíle české zahraniční politiky. Veřejnost je zneklidněna její zmateností. Pod vedením současné vlády ztratila obsah a cíle. Posledním důkazem je například ostudný text čtyř nejvyšších ústavních činitelů. Několikrát jsme nabízeli premiérovi jednání o nalezení české národní pozice, kterou by vláda mohla prosazovat v zahraničí. Bohužel, naše nabídky zůstaly nevyslyšeny. Česká republika tuto pozici potřebuje. V zahraničí budeme silní pouze tehdy, pokud budeme doma jednotní," řekl předseda ODS Petr Fiala. Sobotka to podle něj může osvětlit nejen poslancům, ale i svým ministrům, kteří nemají jasno v tom, jak mají postupovat v klíčových otázkách. Narazil tak na diskutované setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlamou.

Na druhé schůzi chce TOP 09 představit návrh na dvouleté odložení startu elektronické evidence tržeb, který vláda odmítla. Systém má být spuštěn v první fázi 1. prosince pro hotely a restaurace a měl by se týkat zhruba 40.000 podnikatelů. Ve středu začal pilotní provoz. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících.

TOP 09 v novele navrhuje, aby evidence tržeb začala platit od roku 2019, a to pro všechny. Majitelé hotelů a restaurací budou podle Kalouska "uvězněni v režimu, ve kterém nemá ministerstvo financí úplně jasno ve všech technických a procesních detailech".

„Termín spuštění EET se blíží a 40 tisíc povinných subjektů zůstane uvězněných v režimu, ve kterém ministerstvo financí stále ještě nemá zcela jasno ve všech technických a procesních detailech. V okamžiku, kdy se tato povinnost netýká všech nejenom v celé ekonomice ale ani v jednom sektoru, nemůže dojít na narovnání podnikatelského prostředí, ale může dojít jen k závažnému pokřivení podnikatelského prostředí a často nenávratným škodám," říká předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a dodal: „Nabízíme férové řešení, a jsme povinni to zkusit. Odložíme to o dva roky. Za 2 roky to buď my společně zrušíme nebo vy zvítězíte, zavedete to, ale v každém případě to bude pro všechny stejně."

 

 

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky TOP 09 Bohuslav Sobotka

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.