Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚS se zastal českého absolventa práv v cizině, který chce být koncipientem

Soud, ilustrační fotografie
Soud, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brno - Ústavní soud vyhověl stížnosti českého absolventa Jagellonské univerzity v Krakově a zrušil rozsudek Nejvyššího soudu, Městského soudu v Praze i Obvodního soudu pro Prahu 1, neboť jimi bylo porušeno právo stěžovatele na svobodnou volbu povolání.

Stěžovatel je absolventem Jagellonské univerzity v Krakově v magisterském studijním oboru právo. Ačkoliv mu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky vydalo osvědčení o uznání získaného vysokoškolského vzdělání jako rovnocenného se vzděláním získaným v České republice, Česká advokátní komora (ČAK) ho nezapsala do seznamu advokátních koncipientů. Měla pochybnost o jeho znalostech českého práva, přibližuje kauzu usoud.cz.

Stěžovatel neuspěl ani s další žádostí, kterou podložil kladným stanoviskem svého zaměstnavatele, advokáta zapsaného v seznamu ČAK. ČAK přitom nevyloučila jeho zápis v budoucnu, pokud by doložil, že si osvojil vědomosti z předmětů státních závěrečných zkoušek. Stěžovatel se poté v řízení před obecnými soudy neúspěšně domáhal uložení povinnosti ČAK zapsat ho do seznamu advokátních koncipientů. Proti těmto zamítavým rozhodnutím podal stěžovatel ústavní stížnost, ve které namítá, že mu postup ČAK a obecných soudů brání ve výkonu povolání advokátního koncipienta.

Podle ústavních soudců komora mohla právníka do seznamu koncipientů zapsat, nechat jej pracovat na odpovědnost školitele a osvojit si další znalosti, které by mohl později prokázat u advokátní zkoušky. Soudci připomněli také vysokou úroveň právního vzdělávání v Polsku a kvalitu Jagellonské univerzity.

"Závěry ÚS vychází z konkrétních okolností této věci a nelze je zobecňovat v tom smyslu, že by právo absolventů zahraničních právnických fakult na svobodnou volbu povolání mělo vždy paušálně převážit nad zájmem na ochraně kvalifikovanosti a profesionality poskytování právních služeb v ČR," uvedl soudce zpravodaj Ludvík David.

"Pro nás je významné, že zůstala zachována advokátní komoře možnost, ovšem s ohledem na konkrétní okolnosti každého případu, posoudit zapsání nebo nezapsání uchazeče do seznamu advokátních koncipientů," řekl ČTK za komoru advokát Milan Hoke.

Zákon o advokacii říká, že komora zapíše do seznamu každého, kdo kromě dalších předpokladů, jako je bezúhonnost a plná svéprávnost, vystudoval práva. Patřičné vzdělání lze získat buď v magisterském programu v Česku, anebo i v zahraničí, pokud mezinárodní smlouva nebo zvláštní předpis uznává rovnocennost s českou kvalifikací. Zahraniční škola musí obsahem a rozsahem odpovídat právnímu vzdělání z Česka.

Právníkovu žalobu musí znovu řešit Obvodní soud pro Prahu 1.

Témata:  Ústavní soud ČR Česká advokátní komora soudy

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.