Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komise k reformě policie: Sobotka vypovídat nebude

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebude pozván k výslechu před sněmovní komisi, která se zabývá spornou reorganizací policie. Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. Komise má čas na výslednou zprávu do konce ledna.

Návrh poslance Bohuslava Chalupy (ANO) poslanci, který chtěl premiéra pozvat, neschválili. Novinářům to po dnešním jednání komise řekl její předseda Pavel Blažek (ODS).

Komise má zatím v plánu dvě další jednání. V úterý by měli před poslance předstoupit žalobci Jarmila Ošlejšková a Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Na závěr, 8. prosince znovu přijdou policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube a šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan.

Podle Blažka komise zváží, zda nevyslechne jednoho z policistů, jehož dnes navrhl bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Poslanci si nejprve chtějí přečíst jeho rezignační dopis a na základě informací v něm uvedených se rozhodnou, zda si ho pozvou či nikoliv.

Z okolí Tuhého  informace brutálně neunikly

Po jednání také Blažek naznačil, že z okolí  policejního prezidenta Tomáše Tuhého nešla varovná SMS o chystaném zásahu protikorupční policie. S novináři mluvil poté, co poslanci vyslechli vyšetřovatele Generální inspekce bezpečnostních sborů Milana Vaculíka, který se kauzou zabýval.

Ten podle Blažka řešil případ „brutálního úniku informací", z něhož bývalý detektiv Jiří Komárek nařkl Tuhého. Oba na sebe vzájemně podali trestní oznámení.

Blažek dnes uvedl, že se celá věc odehrála jinak, než popisovala některá média nebo Komárek. „Dnes už je nade vší pochybnost prokázáno, že to s tou slavnou zprávou SMS bylo úplně jinak, než se slýchávalo od některých představitelů orgánů činných v trestním řízení, a je zřejmé, že došlo k chybě ve vyšetřování," uvedl šéf komise

Chybu podle něj následně přebíraly další orgány. Některé pak podle něj „nelenily a vykládaly to do médií". "Tím způsobily v médiích takový ohlas, že se někdy veřejnost strašila více, než bylo prokazatelné a známé," dodal Blažek s tím, že zatím není jasné, kdo za chybu může.

Témata:  Policie ČR Bohuslav Sobotka Tomáš Tuhý

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.