Praha - Vítězství Donalda Trumpa bylo překvapivé. Předvolební průzkumy totiž do poslední chvíli favorizovaly Hillary Clintonovou, která ale ve volbách neuspěla. Podle socioložky Michaely Röschové za tím stojí nejen nedostatečně zastoupeni lidí s nižším vzděláním, ale i americký volební systém.
Clintonová získala ve volbách fakticky více hlasů než Donald Trump. Obdržela o 200 tisíc hlasů více, takže když jí výzkumy připisovaly 45 až 48 procent a Trumpovi 40 až 43, poměr podle socioložky nakonec 48 procent pro Clintonovou a 47 procent pro Trumpa.
Výzkumy sice byly mírně odchýlené, ale neselhaly. Clintonovou totiž zradil americký většinový volební systém. "Výzkumy byly často vyhodnocovány tak, že braly v úvahu výsledky na úrovni států, nebraly v úvahu skutečnost, že hlasy se rozpočítávají v rámci jednotlivých států. A v jednom státu stačí vyhrát opravdu o několik tisícovek hlasů, přičemž celý stát patří tomu kandidátovi," tvrdí socioložka pro Českou televizi.
Podotkla, že lidé ve výzkumech veřejného mínění mohou mít tendenci nepřiznávat se k odpovědím či k postojům, u nichž necítí, že jsou sociálně přijatelné. V Americe se ale utvořila taková atmosféra, v rámci níž se řada celebrit se přihlásila ke Clintonové.
Americké předvolební výzkumy jsou prý navíc obecně specifické, například ve srovnání s Českou republikou. Probíhají totiž po telefonu nebo po internetu a osobních výzkumů je velice málo. V telefonických průzkumech je návratnost 2 až 10 procent.
"Takže tam opravdu hraje roli to, koho se vám podaří oslovit, a zrovna mezi Trumpovými voliči převažují lidé s nižším vzděláním, kteří jsou výzkumy méně zachytitelní, méně se jich účastní," vysvětlila socioložka.
Témata: volby v USA, USA, průzkumy, Hillary Clintonová
Související
6. listopadu 2024 23:21
6. listopadu 2024 18:08
6. listopadu 2024 9:13
6. listopadu 2024 8:27
6. listopadu 2024 7:14