Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Selhaly předvolební průzkumy? Odbornice prozradila, proč Clintonová prohrála

Hillary Clintonová
Hillary Clintonová
Foto: Twitter

Praha - Vítězství Donalda Trumpa bylo překvapivé. Předvolební průzkumy totiž do poslední chvíli favorizovaly Hillary Clintonovou, která ale ve volbách neuspěla. Podle socioložky Michaely Röschové za tím stojí nejen nedostatečně zastoupeni lidí s nižším vzděláním, ale i americký volební systém.

Clintonová získala ve volbách fakticky více hlasů než Donald Trump. Obdržela o 200 tisíc hlasů více, takže když jí výzkumy připisovaly 45 až 48 procent a Trumpovi 40 až 43, poměr podle socioložky nakonec 48 procent pro Clintonovou a 47 procent pro Trumpa. 

Výzkumy sice byly mírně odchýlené, ale neselhaly. Clintonovou totiž zradil americký většinový volební systém. "Výzkumy byly často vyhodnocovány tak, že braly v úvahu výsledky na úrovni států, nebraly v úvahu skutečnost, že hlasy se rozpočítávají v rámci jednotlivých států. A v jednom státu stačí vyhrát opravdu o několik tisícovek hlasů, přičemž celý stát patří tomu kandidátovi," tvrdí socioložka pro Českou televizi.

Podotkla, že lidé ve výzkumech veřejného mínění mohou mít tendenci nepřiznávat se k odpovědím či k postojům, u nichž necítí, že jsou sociálně přijatelné. V Americe se ale utvořila taková atmosféra, v rámci níž se řada celebrit se přihlásila ke Clintonové.

Americké předvolební výzkumy jsou prý navíc obecně specifické, například ve srovnání s Českou republikou. Probíhají totiž po telefonu nebo po internetu a osobních výzkumů je velice málo. V telefonických průzkumech je návratnost 2 až 10 procent.

"Takže tam opravdu hraje roli to, koho se vám podaří oslovit, a zrovna mezi Trumpovými voliči převažují lidé s nižším vzděláním, kteří jsou výzkumy méně zachytitelní, méně se jich účastní," vysvětlila socioložka.

Témata:  volby v USA USA průzkumy Hillary Clintonová

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.