Praha - Vyjádření generálního advokáta Soudního dvora Evropské unie, podle kterého mohou členské státy zadržovat žadatele o azyl pouze v případě, pokud by hrozil jejich útěk, je irelevantní. Tvrdí to ministerstvo vnitra.
Generální advokát se vyjadřoval k případu irácké rodiny, která byla v létě v Česku umístěna do detenčního zařízení, aniž by její zadržení umožňovaly české zákony, Česká republika však již podle mluvčí ministerstva Hany Malé změnila příslušnou legislativu.
Soudní dvůr EU reagoval na otázku českého Nejvyššího správního soudu, která měla vyjasnit, za jakých okolností jsou policisté oprávněni migranty "zajistit".
České úřady se v případu zadržené rodiny odvolávaly na příslušné unijní úmluvy, podle kterých se běženci mají vracet do členské země, kterou poprvé vstoupili do EU. Upozorňovaly také na to, že mají podle unijních pravidel právo podobné imigranty zadržovat, když hrozí jejich útěk.
Podle generálního advokáta Henrika Saugmandsgaarda je však k podobnému zadržení běženců potřebná národní legislativa, kterou Česko v době zadržení Iráčanů nemělo.
Podle Malé v mezidobí nabyla účinnosti novela zákona, která vymezuje, za jakých podmínek je možné cizince zadržet. Z vyjádření generálního advokáta podle mluvčí vyplývá, že je k případnému zadržování cizinců tato novela nezbytná.
Související
18. dubna 2023 14:25
27. března 2023 8:24
5. února 2023 16:56
20. ledna 2023 16:28
11. ledna 2023 18:25
9. ledna 2023 12:27