Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní tajemník Prouza obdržel rytířský titul

Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
Foto: Penize.cz **www.penize.cz**

Praha - Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza dnes na francouzském velvyslanectví v Praze převzal nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Insignie rytíře Řádu čestné legie mu předal francouzský velvyslanec Charles Malinas. Prouza byl oceněn za práci ve prospěch evropské integrace.

Velvyslanec Malinas v projevu ocenil Prouzovo "neúnavné působení ve prospěch evropského projektu" i jeho přínos pro česko-francouzské vztahy.

"Děláte Evropskou unii lákavou a srozumitelnou," prohlásil Malinas. Ambasador také složil poklonu Prouzovým znalostem evropské politiky. "Jste v Evropě hlasem zdravého rozumu a pragmatismu. I vaší zásluhou je politika české vlády proevropská," dodal.

Prouza je tajemníkem pro evropské záležitosti od roku 2014. Unijní problematice se ostravský rodák věnoval i v dřívějších funkcích, například jako náměstek ministra financí Bohuslava Sobotky v letech 2004 - 2007 nebo jako národní koordinátor pro zavedení eura v ČR.

Řád čestné legie uděluje dekretem francouzský prezident. Vyznamenání vyjadřuje uznání za mimořádný vojenský, kulturní nebo společenský přínos Francii nebo projektům, které Francie podporuje. Poprvé ho udělil Napoleon Bonaparte v roce 1802.

V minulosti ho obdrželi bývalí prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Václav Havel, váleční veteráni František Fajtl a František Peřina nebo generál Petr Pavel. Řád čestné legie byl udělen také řadě osobností z kulturního a akademického prostředí. Dostali ho například spisovatelé Pavel Tigrid a Milan Kundera, filozof Jan Sokol, režisér Miloš Forman, zpěvačka Marta Kubišová, houslový virtuos Josef Suk, malíř František Kupka a mnozí další.

Témata:  Tomáš Prouza velvyslanectví Francie 1

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 8:29

Češi se mají na co těšit. Arnold Schwarzenegger dorazí v červnu

Do Česka má letos namířeno jedna z největších hvězd akčního filmu. Lidé, kteří se dříve snažili k nám dostat Chucka Norrise, v červnu přivezou Arnolda Schwarzeneggera. Už dnes šly do prodeje vstupenky na jedinečnou akci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.