Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ústí nad Labem bude bez letecké záchranky. Sužbu zajistí vrtulník z Prahy

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie
Záchranáři v akci, ilustrační fotografie
Foto: Lukáš Urban, EuroZprávy.cz

Praha - Ministerstvo zdravotnictví zatím nesmí podepsat smlouvu na provoz letecké záchranky na stanovišti v Ústí nad Labem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžné opatření. Informaci serveru Seznam.cz ČTK dnes potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Pokud by ministerstvo nemohlo uzavřít smlouvu na provoz letecké záchranky v Ústí, bude službu od ledna zajišťovat vrtulník z Prahy, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

"Momentálně máme dohodu s ministerstvem vnitra, že tak jako dosud zajišťuje pražská letecká záchranná služba služby pro Ústecký kraj v noci, tak by od 1. ledna dočasně rozšířila svoji působnost i na den," uvedl Šticha. Oficiální zákaz ministerstvo zdravotnictví zatím nedostalo. "V tuto chvíli máme spíše obecnou informaci týkající se toho, že nám nebude povolena poslední smlouva," řekl mluvčí ministerstva. Termín pro vydání rozhodnutí podle něj vyprší v pondělí.

Vítězem tendru na Ústecku se stala slovenská firma Air Transport Europe, před ní v oblasti působila konkurenční DSA, která zakázku napadla u ÚOHS. Podle DSA nemají vrtulníky slovenského dopravce v Česku potřebnou certifikaci. Současná smlouva na provoz letecké záchranky vyprší na konci letošního roku. DSA napadla výsledky u čtyř stanovišť, kde neuspěla. Sama má provozovat stanoviště v Hradci Králové a Liberci. Předběžné opatření naopak ÚOHS zamítl v případě jihlavského stanoviště. U dalších dvou jsou už podle Švandy podepsány smlouvy a úřad tam nezahájil ani správní řízení.

Rozhodnutí ÚOHS ohledně provozu na stanovišti v Ústí nad Labem firma DSA přivítala. "Teď čekáme, co bude dál. Jestli ministerstvo zdravotnictví svolá novou komisi, nebo jak na to bude reagovat," řekl ČTK místopředseda představenstva firmy Daniel Tuček.

Proti zamítnutí předběžného opatření u jihlavského stanoviště se DSA chystá podat rozklad. "Námitky jsme podali také v případě olomouckého a ostravského stanoviště, ale k těm jsme se zatím nedočkali žádné odpovědi," řekl Tuček. Podle DSA hodnotící ministerská komise prokázala neznalost civilních leteckých předpisů a nerespektovala vlastní zadávací podmínky.

Výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH by mělo zajistit provozovatele šesti základen letecké záchranné služby v letech 2017 až 2020. Jediným kritériem výběru byla cena.

Nyní provozují osm z deseti základen letecké záchranné služby v Česku soukromé firmy DSA a Alfa-Helicopter, kterým koncem roku skončí smlouva. Základny v Praze a Plzni mají policie a armáda, nově by měly převzít i základny na jihu Čech a v Brně. V jižních Čechách se má stanoviště přesunout z Plané u Českých Budějovic do Bechyně, protože nový heliport v Plané je pro armádní stroje údajně malý.

O zbývajících šest základen by se v letech 2017 až 2020 měly podělit tři firmy. DSA by měla provozovat stanoviště v Hradci Králové a Liberci. Základny v Olomouci a Ústí nad Labem podle výsledku tendru měly připadnout slovenské firmě Air Transport Europe. Z Jihlavy a Ostravy mají létat záchranářské vrtulníky rakouské firmy Helikopter Air Transport. Alfa-Helicopter už dříve oznámila, že ukončí činnost.

Témata:  ÚOHS Ministerstvo zdravotnictví Ústecký kraj záchranáři

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.