Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚS nevyhověl stížnosti muže, který dostal za vraždu 15 let

Ústavní soud ČR
Ústavní soud ČR
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) nevyhověl stížnosti Oldřicha Nováka, který dostal za vraždu svého známého 15 let vězení. Plné odůvodnění zatím ÚS nezveřejnil, patrně se ztotožnil se stanoviskem Nejvyššího soudu.

Vražda se stala na přelomu let 2011 a 2012 v Novákově domě v Honěticích na Kroměřížsku. Předcházela jí hádka mezi podnapilým Novákem a tehdy čtyřicetiletým mužem, který se údajně nevhodně choval k pachatelově družce.

Novák vzal na chodbě pětikilové štípací kladivo a poškozeného s ním dvakrát udeřil do hlavy. Muž utrpěl poranění mozku, na místě svým zraněním podlehl. Tělo poté obžalovaný odtáhl do kůlny a následně hodil do studny. Kosterní pozůstatky později našli noví obyvatelé domu, když studnu čistili.

Proti Novákovi svědčila jeho někdejší družka i další lidé, jimž se údajně s činem pochlubil. "Soud prvního stupně všechny provedené důkazy velmi pečlivě analyzoval a vyhodnotil je tak, jak mu ukládá trestní řád," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu z letošního léta.

Témata:  vražda Ústavní soud ČR

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.