V kalendáři zřejmě přibude další významný den, každoročně 21. srpna bude připomínat oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968. Předpokládá to poslanecká novela, kterou dnes schválila Sněmovna zrychleně už v prvním čtení. Předlohu podepsalo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Poslanci navrhli, aby se oficiálně připomínal Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Kabinet doporučil úpravu formulace na "den památky obětí," jak je běžné i v jiných případech, s čímž lidovecký poslanec Jiří Mihola za předkladatele souhlasil.
Pro novelu zvedlo ruku 130 ze 137 přítomných poslanců. Z komunistů ji podpořil pouze Jiří Dolejš. Místopředseda KSČM Stanislav Grospič Českému rozhlasu ještě před hlasováním řekl, že obsazení Československa v roce 1968 nebylo okupací a že lidé, kteří v důsledku invaze zahynuli, byli většinou oběti dopravních nehod.
Grospičův výrok vyvolal kritiku představitelů řady stran. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil označil vyjádření komunistického poslance za zrůdné. "Pan Grospič by se měl za svůj výrok ihned omluvit a vláda by se od něho měla distancovat. Ano, ta vláda, která komunisty opět pustila k moci," uvedl na twitteru.
"Tak soudruh Grospič nepovažuje sovětskou okupaci za okupaci. Když za komunisty chodí s prosíkem premiér s ministryní financí a prezident navštěvuje jejich sjezd, divíte se potom, že si troufají hlásat takové nehoráznosti?" reagoval místopředseda ODS Martin Kupka.
Tak soudruh Grospič nepovažuje sovětskou okupaci za okupaci. Když za komunisty chodí s prosíkem premiér s ministryní financí a prezident navštěvuje jejich sjezd, divíte se potom, že si troufají hlásat takové nehoráznosti?
— Martin Kupka (@makupka) October 24, 2019
Lidovecký poslanec Jiří Mihola označil Grospičovo vyjádření za drzost a nestydatost. "Poslanec KSČM Grospič hodnotí 21. srpen jako stalinista a navíc jako ignorant historie. Ani špetka pokory, zato výsměch obětem, jejich rodinám a nám všem. Hanba!" uvedl.
Noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy do tehdejší ČSSR vtrhla vojska armád Varšavské smlouvy, patří podle předkladatelů k nejtragičtějším datům československé moderní historie. "Bezdůvodný vpád vojsk Varšavské smlouvy znamenal nejen konec demokratizačních a humanistických snah o reformu socialistického systému v Československu, ale také značné oběti na životech nevinných civilistů," stojí ve zdůvodnění. Proto chtějí 21. srpen připomínat i jako památku obětí invaze, které ve svém návrhu i vyjmenovávají.
Poslanci v nynějším volebním období už rozhodli o přejmenování svátku 17. listopadu ze Dne boje za svobodu a demokracii na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Mezi významné dny zařadili i 8. říjen jako Památný den sokolstva. Na své projednání čeká ve Sněmovně také poslanecký návrh, aby mezi významné dny patřil 17. leden jako Den mateřských škol. Poslanci STAN předložili návrh, podle kterého by se 1. květen slavil nejen jako Svátek práce, ale i jako Den vstupu ČR do Evropské unie.
Témata: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, VIII.68, Kalendář, Jiří Dolejš, Stanislav Grospič, Jiří Pospíšil, Martin Kupka
Související
12. listopadu 2024 10:42
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56
3. října 2024 13:48
21. září 2024 21:47