Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soudkyně Králová znovu změnila názor na odposlechy, vypukla hádka s žalobcem

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Soudkyně Helená Králová dnes opět označila všechny odposlechy pořízené v kauze takzvaných trafik za nezákonné, a to na přímý žalobcův dotaz. Státní zástupce Martin Brzobohatý následně vznesl námitku podjatosti soudkyně.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 prohlásila odposlechy za nezákonné při minulém hlavním líčení, kdy tím vyhověla požadavku advokáta Adama Černého, obhájci bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Bylo to překvapivé z toho důvodu, že do té doby použití odposlechů připouštěla. Mluvčí soudu později vyjádření Králové regulovala v tom smyslu, že měla na mysli pouze dvě zachycené textové zprávy, nikoliv všechny odposlechy.

Dnes ale soudkyně opět obrátila. "Jsou nezákonné," řekla na začátku jednání Brzobohatému, který se jí zeptal opakovaně a zdůraznil, že se dotazuje na všechny odposlechy, nikoliv jen na některé. "Bližší odůvodnění bude, až budou prováděny všechny odposlechy," dodala a chtěla pokračovat výslechem jednoho ze svědků, ačkoliv se očekávalo, že své předchozí rozhodnutí zdůvodní dnes.

Brzobohatý ji však označil za podjatou. "Na obžalobu to působí dojmem, že toto vaše stanovisko není ani tak vyargumentovaným právním názorem, nýbrž snahou dosáhnout v následném kárném řízení příznivého rozhodnutí. Nejste schopna objektivně rozhodnout," řekl soudkyni.

Po vznesení námitky se Králová zhruba čtvrt hodiny radila se svým senátem za zavřenými dveřmi. "Hlavní líčení dnes, 12. 12. a 19. 12. se odročují naneurčito za účelem vyřešení námitky. Pokud by pak došlo k podání stížnosti proti jejímu vyřešení, soud by to bez prodlení předložil městskému soudu. Je to vše, zatím k tomu nemám dále co říci," oznámila poté.

Brzobohatého počínání Králové viditelně rozladilo. "Rozhodnutí soudu za uplynulé tři týdny se přelévají jako rozbouřené moře, a takhle se prostě dokazovat nedá. To nemá nic společného s trestním řízením, to spíš připomíná naprostý chaos," řekl novinářům.

V kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu vlády, čelí obžalobě vedle Nečase i jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a Roman Boček, bývalý náměstek na ministerstvu zemědělství. Údajně podplatili tři poslance ODS příslibem lukrativních funkcí výměnou za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček.

Nečasův obhájce Černý dnes Brzobohatého zkritizoval, podle něj dělá obstrukce a schválně prodlužuje soudní řízení. Advokát Nečasové Eduard Bruna médiím řekl, že s takovou přestřelkou mezi soudem a státním zástupcem, jako byla ta dnešní, se za desítky let své praxe nesetkal. Také podle něj se nyní řízení výrazně protáhne.

Témata:  soudy Petr Nečas Jana Nagyová

Aktuálně se děje

16. května 2024 11:02

Slovenská policie obvinila atentátníka Juraje Cintulu, hrozí mu doživotí

Slovenská policie obvinila atentátníka Juraje Cintulu z úkladné vraždy z pomsty na chráněné osobě ve stadiu pokusu. Podle Denníku N mu hrozí 25 let až doživotí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Pavel vyzval k podpoře Ukrajiny i hledání konce války

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.