Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hanba! vypískali Češi Wilderse. Ten chce zeď proti migrantům

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Nizozemský politik Geert Wilders na dnešním setkání krajně pravicových politiků v Praze řekl, že doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Je jí třeba zabránit, i kdybychom měli vybudovat nějakou zeď, řekl novinářům. V centru města ale protestují stovky lidí proti setkání představitelů evropských protiimigračních stran.

Wilders spolu s dalšími zástupci protiimigračních stran přijel na konferenci, která podle pořadatelů hledá nové uspořádání Evropy. Odmítají Evropskou unii v její současné podobě a prosazují maximální suverenitu jednotlivých zemí a národů.

Extrémně pravicové politiky hostí v Praze předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. "Moje strana a strana Tomia sdílíme stejné myšlenky. Nechceme, abychom měli islamizaci a jsme rádi, že tu máme stranu jako SPD, blahopřeji Tomiovi," řekl předseda nizozemské Strany pro svobodu Wilders. Nizozemsko by podle něj mělo stát mimo EU, pro lepší bezpečnost, svrchovanost a nezávislost. "Chceme spolupracovat, ale mezi suverénními státy," uvedl.

S odkazem na blíže nespecifikovanou "vědeckou studii" se snažil varovat před tím, že přísun migrantů zvýší podíl muslimského obyvatelstva v některých evropských státech až na 20 či 30 procent. "Za 30 či 50 let bude Česká republika na severu a na jihu obklopena zeměmi, kde bude 20 procent obyvatel vyznávat muslimskou víru. To je, jako by se ČR stala pásmem Gazy," řekl Wilders. Podle něj je třeba uzavřít hranice, aby do Evropy nemohl vstupovat kdokoli.

Za hlasitého hvizdu a s pokřiky "Hanba" a "Proti fašistům" dorazilo několik set demonstrantů k pražskému TOP hotelu, kde se dnes koná setkání představitelů evropských protiimigračních stran. Z pražských Roztyl, kde se ve 14:00 sešli, pochodovali v poklidu s vlajkami Evropské unie. Konferenci stran, které spojuje skepse vůči evropské integraci, nacionalismus a odpor proti migraci, pořádá Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

V Roztylech k demonstrantům promluvil například Fedor Gál, který připomněl holokaust. Bývalý český velvyslanec ve Francii Petr Janyška hovořil o vzrůstajícím nebezpečí krajně pravicových stran, které vyvolávají nenávist a snaží se rozdělit společnost. Na akci promluvil též bratr Tomia Okamury Hayato, který ve volbách kandidoval za KDU-ČSL.

Podobná demonstrace se konala i v pátek, kdy se v centru Prahy podle policie sešlo zhruba 300 lidí, převážně levicových aktivistů. Páteční jednání SPD a stran sdružených ve frakci Evropa národů a svobody (ENF) bylo uzavřené. Dnes na 15:00 naplánovali tiskovou konferenci v centru Prahy a následně se její účastníci přemístí na veřejnou část jednání do Top hotelu na pražském Chodově.

Právě na Chodov svolali organizátoři demonstraci k Národnímu archivu. Poukazují mimo jiné na to, že kvůli výhrůžkám, jimž čelí nizozemský politik Geert Wilders, který do Prahy přijíždí, přijala policie zvýšená bezpečnostní opatření a kritizují náklady na ně.

Témata:  Praha Geert Wilders demonstrace

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.