Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komunisté jsou ochotní tolerovat i jednobarevnou vládu ANO

Jaroslav Faltýnek /ANO/ a Vojtěch Filip /KSČM/ v Poslanecké sněmovně
Jaroslav Faltýnek /ANO/ a Vojtěch Filip /KSČM/ v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

České Budějovice - Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes oznámil, že komunisté by za určitých podmínek byli ochotni tolerovat i jednobarevnou menšinový kabinet hnutí ANO. ČSSD nicméně podle něj do vladní koalice s největší pravděpodobností vstoupí.

ANO usiluje o vznik koalice s ČSSD, kterou by komunisté tolerovali. ČSSD nyní o účasti ve vládě pořádá vnitrostranické referendum. Už se uskutečnilo v 930 místních organizacích ČSSD, tedy v 85 procentech.

Filip řekl, že podle jeho informací se vnitrostranický plebiscit kloní ke vstupu do koalice. "Informace jsem získal od pana předsedy (ČSSD Jana) Hamáčka a ten říká, že to je 60 ku 40 ve prospěch dohody (s ANO)," řekl dnes Filip v Českých Budějovicích.

Filip připustil, že nevznikne-li koalice ČSSD s ANO, komunisté by přesto byli ochotni menšinovou vládu hnutí ANO tolerovat. "Byl by to ale jiný formát, protože by bylo potřeba získat jiným způsobem 101 hlasů, protože ANO a KSČM má dohromady jen 93 hlasů," upozornil Filip.

Témata:  Vojtěch Filip KSČM hnutí ANO Sociální demokracie (SOCDEM) vláda

Související

Aktuálně se děje

15. dubna 2026 4:00

Předpověď počasí na víkend. Připravte si i deštník

Poměrně teplý, ale místy také celkem deštivý. Takový má být nadcházející dubnový víkend podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty překročí dvacítku, někde ale může spadnout až 15 milimetrů srážek za jediný den.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy