Praha - Soud dnes znovu otevřel kauzu takzvaných trafik pro poslance. Soudkyně Helena Králová oznámila, že nebude přihlížet k pořízeným odposlechům, označila je za neúčinné důkazy. Vyšetřovatelé se podle ní měli k informacím zkusit dostat jinak.
Obžalobě z podplácení čelí bývalý premiér Petr Nečas, jeho žena Jana (dříve Nagyová) a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Státní zástupce tvrdí, že přislíbili trojici poslanců ODS lukrativní funkce za to, že se zákonodárci vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček. Dnešní zasedání se shodou okolností konalo přesně pět let poté, co související razie na úřadu vlády odstartovala pád Nečasovy vlády.
To, že odposlechy považuje za nezákonné, předeslala Králová už loni v prosinci. Dnes svůj názor odůvodnila, a to přečtením předem připraveného textu. Poukázala na ustanovení trestního řádu, podle nějž může soud vydat příkaz k odposlechu jen tehdy, jestliže "lze důvodně předpokládat, že jím budou získány významné skutečnosti pro trestní řízení, a nelze-li sledovaného účelu dosáhnout jinak, nebo bylo-li by jinak jeho dosažení podstatně ztížené". Soudkyně míní, že tyto podmínky nebyly naplněny, a Okresní soud v Ostravě tak povolení neměl vydávat.
Předsedkyně senátu také podotkla, že zdůvodnění odposlechů - tedy zjištění vzájemných vazeb mezi pachateli - bylo příliš obecné. "Odposlechy nebudou prováděny, a pokud už provedeny byly, nebude k nim přihlíženo," shrnula.
"Je to právní názor paní předsedkyně, aktuálně se s tím nedá nic moc dělat," komentoval rozhodnutí státní zástupce Martin Brzobohatý. Jeho názor je odlišný. Dodal však, že tento "nedostatek" je v hlavním líčení nahraditelný provedením dalších důkazů.
Bočkův advokát Petr Toman označil odmítnutí odposlechů za Pyrrhovo vítězství a předeslal, že stejný spor se bude opakovat v odvolacím řízení a poté možná u Nejvyššího a Ústavního soudu. Spokojenost s vývojem vyjádřil obhájce expremiéra Nečase Adam Černý, podle kterého bezpochyby došlo k "rybaření" v tom smyslu, že byly odposlechy nasazeny před zjištěním trestné činnosti "jenom pro případ, že by se nějaká zjistila". Záznamy proto považuje za nezákonné.
Králová čelila kvůli změnám svých názorů na využitelnost odposlechů kárné žalobě, kterou na ni podal předseda nadřízeného soudu Libor Vávra. Kárný senát ji však v tomto ohledu žaloby zprostil. V druhém kárném řízení, které inicioval ministr spravedlnosti kvůli nerespektování názorů nadřízených soudů a prodlužování procesů, byla potrestána snížením platu.
Témata: Petr Nečas, Jana Nagyová, soudy
Související
13. června 2023 15:25
12. června 2023 13:13
1. února 2023 11:08
20. ledna 2023 14:51
14. prosince 2022 11:11
7. října 2022 20:10