Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimola má jasno: Všichni poslanci ČSSD by měli respektovat výsledek referenda

Hejtman Jiří Zimola (11. 4. 2014)
Hejtman Jiří Zimola (11. 4. 2014)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ostrava – Už zítra budou zveřejněny výsledky vnitrostranického referenda ČSSD o vstupu do vlády s hnutím ANO. Místopředseda ČSSD Jiří Zimola věří, že všichni sociálnědemokratičtí poslanci budou respektovat výsledek hlasování. Referendum dnes končí hlasováním v posledních 23 místních organizací.

Vedení strany se členů v referendu ptá, zda souhlasí se vstupem do vlády za podmínek uvedených v návrhu koaliční smlouvy a návrhu programového prohlášení.

Zimola poukazoval na to, že minulosti se někteří jeho spolustaníci vyjadřovali neurčitě k tomu, jak se zachovají. „V posledních týdnech, když jsme s nimi hovořili, se všichni vyjádřili, že budou respektovat výsledek referenda. Takže věřím, že pokud se většina členu ČSSD vysloví pro vstup do vlády, bude takto hlasovat i všech 15 našich poslanců," řekl Zimola.

Výsledek hlasování na celorepublikové úrovni odhadovat nechtěl. „Trend je ale takový, že se většina ČSSD vyjadřuje pro vstup do vlády. Unikají informace, že to je okolo 60 procent," řekl.

Hlasování začalo 21. května a dnes je poslední den, kdy lze hlasovat. Konečné výsledky na pátečním jednání předsednictva oznámí předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle dosavadních informací převažují hlasy ve prospěch koaliční spolupráce s ANO. Pokud členové ČSSD v referendu vstup do menšinové vlády ANO schválí, strana obsadí podle dohody s ANO pět ministerstev.

Témata:  Jiří Zimola Sociální demokracie (SOCDEM) vláda

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy