Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smrtelně nebezpečná nákaza: Na jižní Moravě byli objeveni komáři infikovaní virem západonilské horečky

komáři
komáři
Foto: Pixabay

Brno - Komáři na jižní Moravě jsou nakaženi virem západonilské horečky, který je smrtelně nebezpečný. Zatím není znám případ, kdy by se nemoc přenesla z komára na člověka, riziko ale podle odborníků existuje.

Západonilskou horečku zavlekli do ČR patrně migrující ptáci, od nich se nakazili i komáři. Infikované komáry našli vědci na jižní Moravě. "Není ale vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice," řekl Mladé frontě Dnes epidemiolog Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně. Virus izolovali specialisté u komára rodu Culex modestus, který se vyskytuje především u rybníků. Komáři se však mohou adaptovat i do městských podmínek.

"Zatím v Česku nevíme o případu, že by se západonilská horečka přenesla z komára na člověka. Riziko ale existuje a každý by si měl pořídit kvalitní repelent," uvedl Šebesta. Nákazu západonilskou horečkou u komárů zjistili jihomoravští epidemiologové během pravidelných kontrol. "Nedá se přesně říci, kolik jich může být. Z celkového množství komárů možná několik procent," dodal Šebesta.

U většiny (75 %) infikovaných probíhá infekce zcela bezpříznakově, ostatní pacienti mají příznaky připomínající chřipku. U méně než 1 % pacientů ovšem dochází k ohrožení života v důsledku zánětu mozku a mozkových plen s nepříznivou prognózou, zejména pak u osob starších 50 let. Encefalitida (zánět mozku) se projevuje vysokými horečkami, bolestí hlavy, třesem, zmateností a paralýzou. V poslední době se západonilská horečka vyskytuje také v regionech USA a východní Evropy. Poprvé byl tento virus izolován v roce 1937 v Ugandě. Na území Československé republiky byl poprvé prokázán v roce 1972 na jižním Slovensku (Malacky). Proti západonilské horečce zatím neexistuje očkování ani následná léčba.

Témata:  komáři nemoc Jihomoravský kraj

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.