Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD by ho mohla Pocheho nahradit Zaorálkem, myslí si Zimola

Jiří Zimola /ČSSD/, hejtman Jihočeského kraje
Jiří Zimola /ČSSD/, hejtman Jihočeského kraje
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola se domnívá, že by se sociální demokracie měla začít bavit o tom, zda by místo svého europoslance Miroslava Pocheho nemohla navrhnout na ministra zahraničí nějakého jiného kandidáta. Jako příklad v České televizi zmínil bývalého šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka.

K Pochemu mají kategorické výhrady prezident Miloš Zeman i komunisté. Premiér Andrej Babiš proto oznámil, že Pocheho prezidentovi na jmenování nenavrhne. Sociální demokraté na jeho jménu trvají. Poche plánuje, že v závěru týdne půjde představit Zemanovi své plány ve funkci ministra, Zeman ho naopak chce vyzvat, aby o post neusiloval.

Sociální demokracie má podle Zimoly řadu kvalitních odborníků na všechna ministerstva. „To platí i v případě ministerstva zahraničí. Platí, že bychom se měli bavit o tom, jestli není možné navrhnout jiné jméno, například si troufám říct jméno Lubomíra Zaorálka," uvedl.

Zimola se později ke svým slovům vrátil také na sociálních sítích. „Jméno Lubomíra Zaorálka jsem uvedl jako příklad. Je to jen potvrzení toho, co tu už od začátku říkám. ČSSD ze svých řad může na každý vládní post nabídnout několik možných adeptů. Počkejme si na páteční jednání možných ministerských kandidátů a pana prezidenta," napsal na facebooku.

Bývalý místopředseda ČSSD Zaorálek pro Aktuálně.cz návrh odmítl s tím, že neaspiruje na žádnou funkci.

Témata:  Jiří Zimola Miroslav Poche Lubomír Zaorálek

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 17:20

Vědci zachytili z vesmíru podivný signál. Vyslal ho 60 let mrtvý satelit

Australským astronomům se v červnu 2024 podařilo zachytit mimořádně silný radiový signál, který na okamžik zastínil veškeré ostatní zdroje ve vesmíru. Původ signálu však nebyl kosmický – překvapivě vycházel z dávno nefunkčního satelitu NASA jménem Relay 2, vypuštěného v roce 1964 a zneaktivněného už v roce 1967.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy