reklama

Romům vadí například zavádění takzvaných bezdoplatkových zón bez dávek na bydlení a zamýšlené snížení doplatků lidem z ubytoven. Vyzvali ministerstvo práce, aby novelu stáhlo a navrhlo vyškrtnutí možnosti vyhlásit bezdoplatkové oblasti ze zákona. Kritizovali pak Babišovu vládu v demisi, že doporučení rady nerespektuje.

Rada, kterou vede ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO), má 29 členů. Nejméně polovinu poradního sboru musí tvořit Romové. Pelikán po protestním odchodu 11 členů uvedl, že ho vzniklá situace mrzí. Jednání pak ukončil.

„Odmítáme být nadále pouze loutkami a alibi pro současnou vládu, která ignoruje usnesení romské rady a přijímá opatření, jež existenčně ohrožují desetitisíce nízkopříjmových domácností," uvedli členové rady. Poukazují na to, že schválená vládní strategie sociálního začleňování počítá s tím, že by mělo ubýt ghett a lidí v tísni. „Namísto toho (vláda) razí represivní politiku nulové tolerance, která prohlubuje segregaci a dostává občany do bezvýchodné situace," uvedli rebelující členové rady.

Ministerstvo práce proto vyzvali, aby stáhlo svou připravovanou novelu o hmotné nouzi, která má citelně snížit doplatky na bydlení lidem v ubytovnách. Už nyní se jim dávka vypočítává z 80 procent normativních nákladů na bydlení. Resort práce navrhuje, aby to od ledna příštího roku bylo 60 procent normativu.

O návrzích ministerstva, které mají omezit dávky na bydlení, chtěli minulý týden jednat zákonodárci několika opozičních stran na mimořádné sněmovní schůzi. Proti se ale postavili poslanci ANO, KSČM, SPD a ČSSD. Návrhy kritizovaly i obce, některé kraje či ombudsmanka.

Ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) řekla, že změny zákona mají zabránit nadužívání a zneužívání dávek na bydlení a chudých se nedotknou. Organizace na pomoc lidem v tísni ale uvádějí, že po snížení dávek budou potřebným peníze na bydlení chybět, přibude tedy práce načerno a lichvářských půjček.