Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákony z roku 1919? V Česku se rušit nebudou

Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu premiéra Andreje Babiše
Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu premiéra Andreje Babiše
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Praha - ODS chtěla z českého právního řádu odstranit na 60 zastaralých a nepoužívaných zákonů, zmizet měla i vyhláška z roku 1919. Babišova vláda však na dnešním zasedání návrh zamítla. O předloze rozhodnou zákonodárci.

Zpřehledňování právního řádu by podle vládních legislativců mělo být koordinované s klíčovou rolí příslušných ministerstev a s "nejvyšší citlivostí s ohledem na možné obtížně předvídatelné následky nezáměrného zrušení fakticky stále ještě 'živého' právního předpisu".

Kabinet poukázal také na to, že předkladatelé návrhu na zrušení norem vycházejí z dat komerčního právního informačního systému, nikoli ze Sbírky zákonů a jejích oficiálních předchůdkyň. Zřejmě z toho důvodu jsou podle vládních legislativců navrženy ke zrušení i normy, které byly v minulosti už zrušeny.

Předkladatelé u žádného právního předpisu navrhovaného na zrušení podle nich nedoložili jeho neaktuálnost ani to, že jej nahradila jiná norma. 

ODS už dřív avizovala, že jde o první balík neaktuálních právních předpisů, které chce zrušit. Tyto normy vytvářejí podle občanských demokratů zbytečnou byrokratickou zátěž, i když už nejsou užívány.

Témata:  vláda ODS zákony

Související

Aktuálně se děje

5. května 2026 19:13

Petr Pavel se stal tváří polské reklamy. Vůbec o tom nevěděl

V polském Těšíně vyvolala rozruch nečekaná reklamní kampaň, jejíž hlavní tváří se stal český prezident Petr Pavel. Plakáty s jeho vyobrazením se objevily ve výlohách v rámci propagace doprovodného programu filmového festivalu Kino na Hranici, který se konal na přelomu dubna a května. Pražský hrad se však od celé aktivity ostře distancoval.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy