Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poche bude na ministerstvu zahraničí politickým tajemníkem, europoslancem zůstane

Miroslav Poche /ČSSD/, předseda pražské ČSSD
Miroslav Poche /ČSSD/, předseda pražské ČSSD
Foto: Praha.eu

Praha – Prezident Miloš Zeman dnes Miroslava Pocheho ministrem zahraničí nejmenoval. Přesto bude europoslanec na ministerstvu pracovat, bude zastávat post politického tajemníka. Zeman již dříve Pochemu doporučil, aby o funkci ministra neusiloval kvůli svým postojům k migraci a nařčením z korupce.

Poche to dnes řekl serveru IHNED.cz. Pozici bude zastávat jen za symbolickou odměnu, zároveň zůstane i poslancem v Evropském parlamentu. „Nastupuji na ministerstvo jako nehonorovaný politický tajemník," řekl Poche serveru. „Samozřejmě nebudu nic řídit, má práce bude především v koordinaci a plnění různých úkolů," doplnil.

Zaměřit se chce třeba na přípravu na blízký summit NATO nebo rozvíjení vztahů s Německem. Ve čtvrtek se Poche zúčastní oficiálního uvádění Jana Hamáčka do funkce ministra zahraničí.

Poche poté Hospodářským novinám řekl, že pokud nebude jmenován ministrem, musel by premiér Andrej Babiš (ANO) podat na prezidenta kompetenční žalobu. Podobně se vyjádřili i další sociální demokraté. Babiš ale již v úterý uvedl, že ke kompetenční žalobě nevidí důvod. Také předseda ČSSD chce spor o jmenování Pocheho řešit spíše jednáním.

Ústavní právník Jan Kysela uvedl, že při dnešním jmenování prezident vyhověl ústavě, pokud mu premiér po doručení původní nominace Pocheho dodal další návrh, ve kterém místo Pocheho navrhl do čela ministerstva Hamáčka. Pokud však Babiš trval na Pochem a Zeman nominaci nevyhověl, a navíc "svévolně" jmenoval Hamáčka místo Pocheho, jednalo se o vážné porušení ústavy ze strany prezidenta.

Témata:  Miroslav Poche Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.