Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komentář: Zkrotit nezkrotného? Do střetu s mocí prezidenta se neodvažuje jít nikdo

Zeman si prosazuje své, a to bez známek odporu
Zeman si prosazuje své, a to bez známek odporu
Foto: ČTK

KOMENTÁŘ MIROSLAVA HORKÉHO – Po měsících přešlapování to vypadá, že Česko bude mít vládu. Vládu koaliční, „bolševickou“, konstruktivní, prezidentskou – jak je komu libo. Jedno je však jisté. Premiér Andrej Babiš společně s prezidentem Milošem Zemanem dosáhli maxima možného. A zřejmě jde o pouhou předehru. Ulehčují jim to občané, politická opozice, ale i koaliční ČSSD. Prezident Zeman dosáhl za několik málo let toho, co se podařilo málo komu – političtí rivalové se takřka bojí mu oponovat, vinu raději svalují na premiéra.

Po měsících přešlapování to vypadá, že Česko bude mít vládu. Vládu koaliční, „bolševickou“, konstruktivní, prezidentskou – jak je komu libo. Jedno je však jisté. Premiér Andrej Babiš společně s prezidentem Milošem Zemanem dosáhli maxima možného. A zřejmě jde o pouhou předehru. Ulehčují jim to občané, politická opozice, ale i koaliční ČSSD. Prezident Zeman dosáhl za několik málo let toho, co se podařilo málo komu – političtí rivalové se takřka bojí mu oponovat, vinu raději svalují na premiéra.

Skutečně. Nedobytná autorita Hradu, které neublíží ani nedůstojná a směšná komedie kolem pálení rudých trenek, je čím dál silnější. Podíváme-li se na současnou politickou situaci v Česku, je bezesporu výsledkem aktivního konání prezidenta, jeho spolupráce s trestně stíhaným premiérem, pasivním poklonkováním ČSSD a téměř mizivou aktivitou opozice. Ta se navíc oprávněně bojí, že pokud by se do jakékoliv větší akce pustila, mohla by umést cestou k předčasným volbám, které snad nikdo kromě hnutí ANO nechce.

Miloš Zeman ví, že Babiš by rád vládl sám. Zatlačil tak na část ČSSD jemu nakloněné a rozvrácenou stranu donutil vstoupit do vlády – a tím ji zároveň legitimizovat. Kdysi svou stranu poníženě srazil na kolena, když v rozporu s rolí, kterou mu klade Ústava, odmítl jmenovat Miroslava Pocheho za ministra zahraničí. Bravo! Skvělá taktika. Ačkoliv jde o jasné porušení ústavních pravidel, chytře si vybral kontroverzní postavičku z pražské odnože ČSSD, která je spojována s pověstí kmotrovství. Opozice v čele s Piráty sice správně uvádí, že Poche je kontroverzní figurou. Měla by se však zaměřit na princip – může si prezident dovolit nejmenovat ministra, může mu to projít? Nemělo by. Díky laxnímu postoji opozice a zejména servilitou ČSSD se mu to však podaří. Slabý předseda ČSSD Jan Hamáček by v případě Pocheho nejmenování (a k němu nedojde, nemažme si med kolem pusy) zřejmě nesáhl ke kompetenční žalobě na prezidenta, na kterou by měl jistě právo. Vždyť ale manévrovací prostor pro premiéra chtě nechtě koriguje Zeman - ví to opozice?

Okopávání ČSSD a její nedůstojná role je možnou předehrou ke skutečné vládě jedné strany – hnutí ANO, s občasnou podporou KSČM nebo SPD (oběma subjektům prezident Zeman několikrát vyjádřil podporu). Právě KSČM celé šarádě přisluhuje a kouřovou clonou v podobě přehnaných požadavků zakrývá ničení koaličního partnera ČSSD.

Andrej Babiš si nemůže stěžovat, předem domluvenou strategii s prezidentem nemá potřebu měnit. Jan Hamáček bude řídit složité ministerstvo vnitra a také zahraničí – opět bravurní past na zadupání ČSSD do země. A opozice bude naivně vyčkávat, co se bude díl – vláda se jistě znemožní sama. To možná ano, ale pouze ta část, kterou povede ČSSD. V krajním případě by mohlo dojít k odejití části ČSSD z vlády – té části, která by okopávání ze strany prezidenta a premiéra už nechtěla trpět. Část strany kolem přívrženců prezidenta (Jiří Zimola) by mohla Babišovu vládu nadále podporovat. Ale to jsme možná už v rovině paranoii. Možná také ne, marketingový tým Babiše na Facebooku úmysly premiéra poodkryl: „Když jsem uváděl nové ministry do úřadu, měl jsem z toho fajn pocit. Chci vytvořit podobný tým, jako jsme měli v té předchozí vládě složené jen z lidí, které jsem vybral sám,“ říká údajně Babiš. Ano, prý jen s lidmi, které sám vybere.

Naivita opozice a její nečinnost je vskutku žalostná. Nepodařilo se jí v podstatě nic. Prezidentské volby vyhrál Miloš Zeman, trestně stíhaný politik je premiérem, KSČM je poprvé nepřímo u moci, demonstrace v ulicích nikam nevedou a nesprávně se soustředí zejména na osobu Andreje Babiše. Preference opozičním stranám taktéž moc nerostou. Nejhlasitější opoziční subjekt, TOP 09, by se do Sněmovny vůbec nedostal. O setrvání v poslaneckých lavicích by možná boj prohrálo také hnutí STAN a KDU-ČSL. Prezident s premiérem v bitvě o sestavení vlády na hlavu porazili opozici. Ta čeká na zázrak. Přijde ale sám od sebe?

Témata:  Miloš Zeman Andrej Babiš Česká pirátská strana Hnutí ANO komentář vláda

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.