Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš zveřejnil dokumenty, které předal Zemanovi. Jak to bylo s Pochem a Hamáčkem?

Andrej Babiš /ANO/
Andrej Babiš /ANO/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Úřad vlády dnes zveřejnil dokumenty, z nichž vyplývá, že premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí navrhl prezidentovi jmenovat ministrem zahraničí europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Ve stejný den v dopisu na Hrad napsal, že pokud by se Miloš Zeman rozhodl nevyhovět, navrhuje, aby byl vedením resortu pověřen šéf ČSSD Jan Hamáček.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že na Hrad kromě oficiální pondělní nominace ministrů přišel také dopis, kde mu Babiš pro případ nesouhlasu s Pochem navrhoval Hamáčka. Tuto verzi dnes v Bruselu potvrdil Babiš i zveřejněné dokumenty.

V prvním z dopisů s pondělním datem navrhuje Babiš Hradu jmenování všech ministrů včetně Pocheho. V druhém reaguje na nezveřejněný dopis Hradu z předchozího dne. "Pro případ, že byste se rozhodl nevyhovět mému návrhu (...) a nejmenoval byste členem vlády pana Miroslava Pocheho, navrhuji, abyste řízením ministerstva zahraničních věcí dočasně pověřil (...) Jana Hamáčka," napsal.

Babiš dříve uváděl, že potvrzení z Pražského hradu o doručení návrhu na jmenování bylo v pondělí v 09:10. Stejný časový údaj je na obou naskenovaných dopisech zveřejněných úřadem vlády.

V dopisu Babiš odkazuje na ustanovení ústavy, podle kterého prezident na návrh premiéra jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev.

Témata:  Andrej Babiš Miloš Zeman Miroslav Poche

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy