Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko uspělo v arbitráži o 550 milionů, britská firma žalobu zpackala

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Česká republika zvítězila v mezinárodní arbitráži o více než 550 milionů korun s britskou společností A11Y LTD., která se zabývá řešením pomoci pro nevidomé a těžce slabozraké. Rozhodčí tribunál žalobu společnosti zamítl a zároveň uložil firmě povinnost zaplatit ČR zhruba osm milionů korun jako náhradu nákladů za vedení arbitráže.

Tribunál konstatoval, že žaloba je neúspěšná v celém svém rozsahu, neboť žalobce neustál důkazní břemeno k prokázání svých tvrzení o porušení mezinárodního práva, informovalo na svém webu ministerstvo financí.

Česko v arbitráži zastupoval interní tým ministerstva ve spolupráci s advokátem Alfredem Siwym z advokátní kanceláře zeiler.partners.

Podle společnosti A11Y pracovníci krajských poboček Úřadu práce ČR neoprávněně poskytovali informace o produktech společnosti konkurenčním subjektům, čímž poškodili její podnikání v České republice a znehodnotili tak její know-how.

Česko nyní čelí 11 mezinárodním arbitrážím, z toho pět souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků je zhruba 35 miliard korun. Největší částku požaduje v mezinárodní arbitráži společnost Diag Human, a to zhruba miliardu dolarů (přibližně 22 miliard korun).

Dosud bylo proti České republice ukončeno 26 arbitráží, včetně sporu s firmou A11Y, vyplývá z údajů od MF. Celkem 20 z nich skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže ČR prohrála. Nejnákladnější arbitráží byl pro Česko spor se společností CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy Kč.

Témata:  arbitráž Ministerstvo financí České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.